Pospíšil pro INFO.CZ: Hřibovi schody mazat nebudu. Koalice ale musí plnit naše priority

Markéta Žižková

Nová pražská koalice ve středu představila své programové prohlášení. Dodržování priorit, které si v něm stanovila, nyní bude základní prvkem fungování vedení magistrátu. Alespoň to tak tvrdí lídr Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil. „Koalice nepadne na personálních požadavcích. Proto jsme přežili debatu o primátorovi. Pokud by se ale v průběhu volebního období ukázalo, že se neplní klíčové priority – jako rychlá příprava důležitých dopravních projektů, jako městský okruh nebo metro D, že to někteří členové koalice protahují, tak to jsou důvody, pro které jsem připraven tahat za záchrannou brzdu a řešit, zda setrváme v koalici,“ říká Pospíšil pro INFO.CZ. Proč má právo mluvit o pirátském primátorovi jako o nové Adrianě Krnáčové? A co bude mít na starost ve vedení města? 

Vaše programové prohlášení, které jste dohodli v rámci koalice s Piráty a Praha sobě, nazýváte „vládním prohlášením“. Pracovali jste na něm delší dobu. Co konkrétně přípravy obsahovaly? Do jakých detailů jste šli?

Není úplně obvyklé, aby se při sestavování vedení radnice připravovalo několik týdnů podrobné programové prohlášení budoucí městské rady. Většinou jsou tyto dokumenty kratší (programové prohlášení současné koalice má zhruba třicet stran – pozn.red.). My jako Spojené síly pro Prahu jsme navrhli tento netypický postup s ohledem na to, že se jedná o hlavní město Česka.

Praha má tolik problémů, že je potřeba si říct, co konkrétně a v jakých časových úsecích budeme měnit a prosazovat. Já jsem celou dobu říkal: nejprve dělejme program a pak dělme posty. Ostatní kolegové chtěli více dělit posty, jsem rád, že nakonec zvítězil náš koncept. Myslím, že se nám to v dobrém vrátí. Bude to jasný plán nové koalice, který budou moct kontrolovat Pražané, opoziční politické strany, ale budeme se moct kontrolovat i my uvnitř koalice.

Budoucí radní pro majetek: V městských firmách se musí udělat pořádek, čistky ale nebudou

sinfin.digital