Konec konfrontacím. Žít Brno se teď musí zasadit o integraci liberálních hlasů, tvrdí Reiner

Pokud nemají v Brně i příště propadnout hlasy pro liberální formace, musí začít jejich integrace. Jedním z předpokladů takového scénáře je konec konfrontační politiky ze strany Žít Brno. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká spisovatel a nakladatel Martin Reiner, který za Žít Brno letos kandidoval na magistrát a na radnici Brno-střed. Přiznává sice, že konfrontační styl politiky, avšak za zcela specifických podmínek, vynesl Žít Brno na výsluní, za dané situace je ale podle jeho názoru potřeba zvolit opačnou strategii. „Žít Brno může být – a mělo by být! – velmi aktivní v integračním procesu, který by měl ve prospěch občansky orientovaných liberálních voličů začít bez odkladů. Musí se naučit chovat a jednat konsensuálně. A pokud tenhle přístup nemůže garantovat Matěj Hollan, měl by být jeho nositelem někdo jiný,“ vysvětluje Reiner v rozhovoru.

Naposledy jsme spolu mluvili asi dva měsíce před volbami, tedy v čase začínající kampaně. Tehdy jste vysvětloval, co vás vedlo k politickému angažmá. Žít Brno nakonec neuspělo ve volbách na magistrát, dostalo se ale – včetně vás – na Brno-střed. Jaký je váš základní komentář k tomu, co jste v září a v říjnu prožil?

Byl to velmi intenzivní čas, pro mě úkol s jasným zadáním a termínem. A přestože jsem dost individualista, ten pocit synergie, vědomí, kolik lidí společně tlačí ten zpočátku téměř nepojízdný vůz do cíle… To bylo silné.  

Jaká je situace uvnitř Žít Brno po prohraných volbách?

Z mého pohledu dost neutěšená. Ocituju vám nejmenovanou osobu z hnutí: „Je to úplně jedno, projeli jsme volby, nikoho v podstatě nezajímáme a bylo by supr, kdyby to tak chvilku zůstalo, dokud nebudeme mít co říct…“

Volby v Brně: návrat ODS, debakl levice a tříštění liberálních hlasů. Komentář V. Dostála

sinfin.digital