Spisovatel Reiner spojí síly s Žít Brno. Zmocnila se mě obava, že něco zásadního zmizí, vysvětluje

Před několika lety posbíral za svůj román o básníkovi Ivanu Blatném snad všechny literární ceny včetně Magnesie Litery. A byť se Martin Reiner dráhy spisovatele nevzdává – ostatně, jak přiznává v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ, rozpracovaný má nejen nový román, ale také básnickou sbírku – rozhodl se učinit radikálně nový krok: přijal politické angažmá. Na podzim se bude ucházet o hlasy voličů moravské metropole z šestého místa kandidátky Žít Brno. „V jednu chvíli se zdálo, že Žít Brno vůbec nepůjde do letošních voleb a mě se zmocnila obava, že řada věcí zase zmizí. Mé angažmá souvisí i se stále silnějším pocitem lidí ze střední třídy a z kulturní fronty, že by měli něco udělat,“ vysvětluje Reiner.

Jak se člověku přihodí, navíc úspěšnému spisovateli a nakladateli, který si dosud od politiky držel spíše odstup, že namísto práce na novém románu přijme politické angažmá?

Je to klasický souběh několika okolností. V podstatě to ale bylo jednoduché: když mě Bára Antonová poté, co Žít Brno oznámilo, že půjde do voleb samostatně, vyzvala, abych do toho šel s nimi, odepsal jsem jí, že se o víkendu stavím a dáme o tom řeč. Já už měl v minulosti přinejmenším dvě relevantní nabídky na politické angažmá, a to od lidí, se kterými bych do toho i šel. Obě jsem ale nakonec odmítl. A jak se postupem času proměňovala politika, začalo mi být jasné, že do toho nikdy nepůjdu. Dokonce jsem to uměl i velmi sofistikovaně zdůvodnit.

ANALÝZA: Žít Brno nezvládlo přerod ze spolku aktivistů v politické hnutí. Přesto ještě může uspět

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital