Volby v Brně: návrat ODS, debakl levice a tříštění liberálních hlasů. Komentář V. Dostála

Po sečtení poloviny volebních okrsků v Brně se můžeme pokusit o první předběžné závěry: k vítězství míří opět hnutí ANO na čele s populárním primátorem Petrem Vokřálem. Pokud jde o zbytek stran, už teď je jasné, že volby rozložení sil oproti minulému období mimořádně změní. ODS jde po debaklu v roce 2014 strmě nahoru, výrazně si polepší Piráti, zbytek stran bude sčítat ztráty. Neuspěje levice, ani Zelení a Žít Brno. A ještě něco: propadnout letos může v Brně i více než čtvrtina hlasů.

Jinak řečeno: přes pětadvacet procent voličů nakonec nemusí mít v centrální brněnské politice své zástupce. V Brně totiž letos nevznikla téměř ani jedna předvolební aliance: TOP 09, STAN, Zelení, Žít Brno a Piráti kandidovali samostatně. A ve chvíli vzniku tohoto textu mají pouze Piráti jisté, že se do zastupitelstva dostanou. Přitom způsob, jak tříštění hlasů předejít, není zas tak složitý. Integrace stranického systému nicméně vyžaduje schopnost slevit ze svých pozic, zapomenout na osobně laděné spory a nabídnout konsensuální politiky, kteří mají potenciál stmelovat.

Pokud se tedy před volbami mluvilo o tom, že potenciálem pro vstup do brněnského zastupitelstva disponovalo přes deset formací, nakonec to může dopadnout tak, že ho naplní pouze šest politických stran. Přitom je už teď prakticky jasné, že si oproti minulým volbám polepší pouze tři subjekty (ANO, ODS, Piráti). A z opačné perspektivy je evidentní, že největší propadák zaznamená ČSSD. O hodně hlasů přijdou také Žít Brno, Zelení a TOP 09. Všechny tři formace přitom byly spolu s lidovci a hnutím ANO součástí dosavadní koalice. Žít Brno volilo před čtyřmi lety téměř dvanáct procent voličů, Zelené téměř osm a TOP 09 něco přes 6,5. Letos bude každá z těchto formací šťastná za pět procent hlasů. Zatím to ale ani na ně nevypadá.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital