Návrat kmotrů v Brně? Slyšet to od megakmotra Babiše je úsměvné, říká lídr Pirátů Koláčný

Vratislav Dostál

12. 10. 2018 • 15:45

Piráti vyjednávájí v Brně o koalici s ODS, lidovci a ČSSD. Andrej Babiš hovoří o podrazu na vítězné hnutí ANO a Piráty kritizuje za to, že umožňují návrat kmotrů k moci. „Od megakmotra Babiše beru označování konkurence za návrat kmotrů jako úsměvné, obzvlášť v situaci, kdy s ODS i ČSSD jednalo hnutí ANO den před tím a nikdo s tím neměl problém,“ reaguje na kritiku v rozhovoru pro INFO.CZ lídr Pirátů v Brně Tomáš Koláčný. A dodává, že prostřednictvím analytického týmu poslaneckého klubu Pirátů prověří pozadí možných uchazečů o místo v radě a nepodpoří nikoho, kdo by měl korupční minulost.

Bezprostředně po volbách to vypadalo, že skončíte spolu s SPD v opozici. Co se mezitím semlelo?

V pondělí, přibližně ve 22:40 jsme byli dotázání, zda bychom chtěli jednat o koaliční spolupráci na platformě ODS, KDU, Piráti a ČSSD. Okolo půlnoci jsme potvrdili zájem jednat, jelikož nám tato varianta dávala větší smysl, než nemožnost prosazovat program z opozice.

Lídr ANO Petr Vokřál vám nabídl místo v koalici, avšak bez zastoupení v radě. Co jste mu na schůzce řekl a jak reagoval na to, že je to pro vás neakceptovatelné?

Sdělil jsem mu, že podpora široké koalice bez zastoupení v radě nám nedává smysl, ale že v případě zastoupení v radě města jsme připraveni jednat o rozšíření široké koalice. A že námi v té době preferovaná varianta je pokračování v současném rozložení. Hnutí ANO následně zveřejnilo, že bude sestavovat koalici bez nás.

Nakonec vznikla k překvapení veřejnosti dohoda mezi vámi, ODS, ČSSD a lidovci. Kdo a s jakou nabídkou vás kontaktoval?

Jak jsem již řekl, nechci ukazovat prstem, jelikož emoce kolem odchodu tří stran od jednání s hnutím ANO byly vypjaté, ale mohu říct, že sociální demokracie se k současným jednáním přidala až později.
 
Zatím jste podepsali dohodu o koaliční spolupráci. Co z ní plyne? Jaké jsou programové priority vznikající koalice a co budou mít na starosti Piráti?

Dohoda o koaliční spolupráci zejména stvrdila vůli pracovat na koaliční smlouvě. Sepsali jsme rovněž základní teze programového prohlášení.

Dohodu jste uzavřeli se stranami, které v Brně vládly pětadvacet let a jejichž postupná diskreditace Pirátům pomohla expandovat. Neobáváte se kritiky, se kterou už ostatně přišel Andrej Babiš, že pomáháte kmotrům zpět k moci?

Od megakmotra Babiše beru označování konkurence za „návrat kmotrů“ jako úsměvné, obzvlášť v situaci, kdy s ODS i ČSSD jednalo hnutí ANO den před tím a nikdo s tím neměl problém. Za Piráty jsem ovšem deklaroval, že prostřednictvím analytického týmu poslaneckého klubu Pirátů prověříme pozadí možných uchazečů o místo v radě a nepodpoříme nikoho, kdo by měl korupční minulost.

Celý manévr musí ještě projít vnitrostranickým fórem Pirátů. Jakými argumenty budete vstup Pirátů do koalice uvnitř strany hájit? Kde spatřujete klady a kde zápory takového postupu?

Postup vyjednávacího týmu průběžně konzultuji i s členskou základnou a mám její podporu. Pokud se do programu podaří prosadit všechny naše priority, neočekávám při schvalování problém.


Hlavní teze programového prohlášení vznikající brněnské koalice

Hlavní teze programového prohlášení brněnské koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti, ČSSD
Hlavní teze programového prohlášení brněnské koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti, ČSSD

SDÍLET