Nováčci v pražském zastupitelstvu? Pozitivní impuls, ale i problém pro magistrátní koalici

Na otázku, kdo se stane pražským primátorem, stále ještě neznáme odpověď. Jednání mezi Piráty, Praha sobě a Spojenými silami pro Prahu pokračují. Už nyní je ale při pohledu na pražské zastupitelstvo jasná jedna věc: zasedne v něm řada politických nováčků. Vybírat se mezi nimi budou i noví radní. Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ může jít o pozitivní impuls: „Pro politiku je přínosné, když se v ní objevují noví lidé, mladší, neomletí různými zájmy a zájmovými skupinami, které se vyskytují v hlavním městě,“ říká politolog Lukáš Jelínek. Varovný je ale podle expertů fakt, že nováčci převažují v navrhované magistrátní koalici.

„Ideální je, když je mezi zastupiteli mix lidí orientujících se v ekonomice, právu, dopravě, informačních technologiích, architektuře, ochraně přírody a když se tito lidé doplňují. Na druhou stranu platí, že při skládání vládnoucích koalic je výhodnější se opírat o jedince, kteří jsou zvyklí na politickou disciplínu,“ dodává Jelínek.

Koaliční jednání v Praze se blíží do finále. Strany začaly řešit, kdo bude primátorem

Nejvíce zastupitelů na pražský magistrát, kteří do dnešní doby nemají politické zkušenosti, má nepřekvapivě Pirátská strana a občanská kandidátka Praha sobě (u které si část zastupitelů přináší zkušenosti z Prahy 7). Profesně mezi nimi najdete fyziky, architekty, pedagogy, analytiky i IT odborníky.

Nováčci v magistrátní koalici? Problém

„Jakkoliv nejde o žádnou zákonitost, problém to samozřejmě být může. Zejména proto, že v případě pražského zastupitelstva jde o skutečně dramatickou, velmi diskontinuitní výměnu stranických elit. Nejde ani tak o složení zastupitelstva jako celku, ale o to, že nováčci výrazně převažují právě mezi zastupiteli proponované magistrátní koalice,“ popisuje pro INFO.CZ politolog Daniel Kunštát.

Menší problém by podle něj nezkušenost představovala, kdyby byli nováčci rovnoměrně rozptýleni mezi koalici a opozici, nebo přímo zasedli v opozičních lavicích.

Šéf pražského ANO pro INFO.CZ: Za Stuchlíka jsem rád, neměl být ale jedničkou kandidátky

U nových zastupitelů hrozí podle Jelínka také více turbulence. „Nemluvě o mezilidské chemii, která je na úrovni měst leckdy důležitější než ve Sněmovně. Na řadu z těchto věcí dojela předchozí pražská koalice,“ dodává politolog.

Podle politologa Stanislava Balíka nelze nováčky na magistrátu vnímat jednoduše pozitivně ani negativně. „Je jiná situace manažera se zkušenostmi z řízení akciovky, kde přicházel do kontaktu s kolektivními orgány; a jiná situace někoho, kdo dodnes jednání kolektivního orgánu nezažil. Noví mohou znamenat nové myšlenky, současně ale také mohou představovat ztrátu dlouhodobé kolektivní paměti a rozdílné rozhodování,“ vysvětluje pro INFO.CZ.

Budou umět naslouchat?

To, jak si noví zastupitelé ve vedení Prahy povedou, bude záležet také na tom, zda si nechají poradit, například od zkušených úředníků.

„Pokud jsou nově zvolení politici ochotni naslouchat těm, kdo tyto zkušenosti mají, a využít takové zkušenosti v souladu s vlastními politickými prioritami, nemusí k zásadním problémům docházet,“ tvrdí politolog Ladislav Cabada.

Babiš chtěl europarlament poučit o budoucnosti EU. Nic z toho není, lednový projev je zrušený

Zároveň je ale potřebným předpokladem to, aby vysoce postavení úředníci neměli tendenci chovat se jako politici. „Toto je myslím dlouhodobě i pražský problém,“ varuje Cabada.

Posty v Radě jako hra o funkce

Nováčci zasednou i v Radě hlavního města. Podle Kunštáta se ale radní budou vybírat stejně především mezi lidmi, kteří už mají alespoň minimální politickou nebo manažerskou zkušenost. „Mimo jiné právě proto, aby se už předem minimalizovala případná rizika, plynoucí z toho, že úplný nováček by se mohl stát „neřízenou střelou“,“ vysvětluje expert.

Cabada upozorňuje, že v rozdělování postů bude hrát roli ještě jeden důležitý aspekt: hra o funkce. „Je zjevné, že téma politické či manažerské zkušenosti se stalo významným nástrojem při získávání výhod či naopak dehonestaci protivníků, resp. soupeřů. Je tedy součástí komplikované hry o posty a může nakonec vést i „neočekávaným“ obratům v jednáních. Je to nicméně především politický nástroj, který nutně není svázán s tím, jak by konkrétní osoba – ať již s či bez předchozí zkušenosti v politice – řídila město jako celek či svěřený resort,“ popisuje pro INFO.CZ politolog.

Post primátora nejde zobchodovat, z vůle voličů ho máme mít my, říká pirát Hřib

SDÍLET
sinfin.digital