Bude Senátu šéfovat Kubera? Na křeslo předsedy si brousí zuby ODS i STAN | info.cz

Články odjinud

Bude Senátu šéfovat Kubera? Na křeslo předsedy si brousí zuby ODS i STAN

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které má se 16 členy nejsilnější senátorský klub stejně jako ODS, hodlá usilovat o křeslo předsedy této parlamentní komory. Druhou nejvyšší ústavní funkci by měl zastávat zkušený a pracovitý člověk, který bude hájit demokratické hodnoty, sdělil dnes ČTK předseda senátorského klubu STAN Jan Horník. Jméno zatím neřekl. ODS bude zřejmě nominovat místopředsedu komory Jaroslava Kuberu, který krátce po svém znovuzvolení do Senátu oznámil, že už nebude primátorem Teplic.

„Máme ambici usilovat o post předsedy Senátu. Především v současné době, kdy role Senátu v rámci politického systému roste, je tato pozice stěžejní. Chceme, aby to byla zkušená a pracovitá osoba s vizí, která bude poctivě střežit demokratické hodnoty naší země,“ uvedl Horník.

Horník vidí za úspěchem STAN důvěryhodnost značky i to, že hnutí dokáže postavit do senátních soubojů silné osobnosti, za kterými je vidět úspěšná a dlouhodobá činnost v regionech.

Starostům a nezávislým v letošních senátních volbách přibylo sedm členů. Vítězem hlasování se stala ODS, která získala deset mandátů. KDU-ČSL obhájila dva mandáty a bude mít 15 senátorů. Vládní ANO a ČSSD získaly jen po jednom senátorovi, dohromady obsadí v horní komoře 20 křesel.

Povolební uspořádání Senátu bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran. Podle zvyklostí získává křeslo předsedy nejsilnější frakce. ODS už avizovala, že hodlá oslovit i další zvolené senátory, které před druhým kolem podpořila. Pokud by poté měla nejsilnější frakcí, na funkci předsedy Senátu by zřejmě nominovala dlouholetého senátora a nynějšího místopředsedu komory Jaroslava Kuberu.

Kubera krátce po svém znovuzvolení do Senátu dnes oznámil, že už nebude primátorem Teplic. Chce se naplno věnovat práci v horní komoře parlamentu. Teplice řídil o roku 1994, kdy byl poprvé zvolen starostou, od roku 2002 byl primátorem. Do čela města byl jednasedmdesátiletý politik zvolen celkem šestkrát. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud