„Polokomunistická vláda nebude mít většinu v Senátu,“ raduje se šéf ODS Fiala

HalfPageAd-1

ČTK, luš

13. 10. 2018 • 18:08

Výsledek občanských demokratů v senátních volbách označil jejich šéf Petr Fiala za první vítězství strany po devíti letech. Podle něj voliči dali jasně najevo, že ODS je alternativa k populistům a extrémistům i k vládnímu hnutí ANO. Fiala to dnes řekl novinářům. ODS měla ve druhém kole voleb 11 kandidátů, zvoleno bylo deset z nich.

Mobile-rectangle-3

„Polokomunistická vláda nebude mít většinu v Senátu,“ řekl šéf ODS, který vítězství v senátních volbách považuje za nesmírně důležité. Dodal, že horní komora získala novou sílu a bude moci bránit třeba případným návrhům změn Ústavy či politického systému.

 Podle něj je výsledek pro stranu výborná zpráva, označil ho za první vítězství ODS po devíti letech. Další postup občanských demokratů nechtěl zatím komentovat. Uvedl, že se nejdřív spojí se všemi zvolenými senátory ODS. „Nechte nám chviličku času, abychom se mohli věnovat tomu pocitu vítězství,“ řekl Fiala. Ze stranické kanceláře se při oznamování průběžných výsledků ozýval potlesk.

Podle Fialy senátní volby odrážejí nejen náladu v regionu, kde se volí senátor, ale i celostátní atmosféru a politiku. „V příštích parlamentních volbách nepochybně rozhodnou voliči o tom, kam bude ČR směřovat a zda směřování bude určovat ANO či ODS,“ řekl České televizi Fiala.

Také místopředsedkyně strany Alexandra Udženija řekla, že senátní volby ukázaly, že ODS je silnou pravicovou alternativou vůči ANO. ODS letošní volby do třetiny horní komory vyhrála, bude mít druhý až třetí nejsilnější klub s 16 členy, stejně jako lidovci.

Výsledky voleb byly pro ni místopředsedkyni strany příjemným překvapením, tak výrazný úspěch nečekala. Ukázalo se, že jsme alternativou k ANO, že jsme alternativou pro pravicové voliče, řekla novinářům. „Levicová Sněmovna to teď nebude mít lehké,“ dodala.

ODS v těchto volbách získala deset mandátů. Je možné, že se její klub může rozšířit o další zvolené senátory, které podpořila.

SDÍLET

Billboard-bottom-1