Postoje kandidátů na senátory přibližuje web Chvíle pro Senát | info.cz

Články odjinud

Postoje kandidátů na senátory přibližuje web Chvíle pro Senát

Přehled letošních senátních kandidátů a jejich postoje k demokratickým principům, veřejně prospěšným aktivitám a protikorupčním opatřením nabízí webový projekt Chvíle pro Senát. Připravily jej občanské iniciativy Společně to dáme, Mantinely demokracie a Milion chvilek pro demokracii. ČTK o tom dnes informovala mluvčí uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová.

Web nabízí přehled informací o všech kandidátech z 27 volebních obvodů včetně informace o tom, koho podporovali při letošních prezidentských volbách, pokud některého z kandidátů na úřad hlavy státu veřejně doporučovali. Projekt upozorňuje také na kontroverzní kroky jednotlivých adeptů na senátory.

"Senát je pojistkou zachování demokratického systému v této nejisté době. Přitom o postojích kandidátů k demokratickým principům toho často v kampaních moc neslyšíme," řekl o vzniku nového portálu Michal Majzner z iniciativy Společně to dáme.

Lidé se podle něj na webu mohou dozvědět informace, které o sobě ne všichni kandidáti sdělují. "Dozvědět se mohou zejména, zda kandidát veřejně podporuje demokratické hodnoty či se věnuje jiným veřejně prospěšným aktivitám, ať už se jedná o charitativní projekty či třeba podporu kultury. Uvádíme ovšem i kontroverzní kroky, které budí pochybnosti o jeho postoji k demokracii a základním lidským právům," dodal Mikuláš Minář z iniciativy Milion chvilek pro demokracii.

Zástupci výzvy Mantinely demokracie současně připravili Závazek k ochraně demokratických hodnot, k němuž se kandidáti mohou připojit podpisem. "Dokument shrnuje základní možnosti senátora, které může využít k ochraně demokratických principů a základních lidských práv," uvedl Lukáš Kraus z výzvy Mantinely demokracie. Zatím tento závazek podepsalo podle organizátorů 18 z letošních 236 adeptů na senátory.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud