Šance Kubery na předsedu rostou. Kluby se nedokáží dohodnout, může přijít "rozstřel"

05. 11. 2018 • 22:55

Od senátních voleb uběhl už téměř měsíc, stále ale není jasno o tom, kdo se ujme pozice v čele horní komory. Šéfové senátorských klubů v minulých týdnech zmiňovali, že dohoda by mohla padnout už tento týden. Nakonec ale nechce ustoupit ani jedna ze tří nejsilnějších stran: ODS, STAN a lidovci. V Senátu, který obvykle funguje konsenzu, tak může dojít k neobvyklé situaci, kdy se o předsedovi bude rozhodovat tzv. divokým rozstřelem, tedy bez předběžné dohody. Podle pozorovatelů rostou šance dříve kritizovanému nominantovi ODS, dlouholetému teplickému senátorovi Jaroslavovi Kuberovi.

Strany se musí domluvit nejpozději do půli listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze horní komory. Důležitá schůzka se ale odehraje už v úterý, kdy spolu budou mluvit dvě nejsilnější strany ODS a STAN. Obě mají shodně po osmnácti křeslech. Ani jedna přitom nechce ustoupit z pozice vítěze.

Podporu ODS vyjádřili v minulých dnech senátoři za ANO. Její kandidát Jaroslav Kubera tak získává na důležitosti. A to i navzdory tomu, že byl ze začátku odmítán jako názorově příliš vyhraněné osobnost.

Sílí Kubera, upadá STAN

„Proslýchá se, že rostou šance Jaroslava Kubery,“ říká dnes v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Lukáš Jelínek, který původně v Kuberovo „vítězství“ příliš nevěřil a tipoval do čela horní komory kompromisní osobnost.

„Tandem STAN/KDU-ČSL zjevně nedokáže fungovat, jak se čekalo. Dokud byla ve hře jména Václav Hampl (KDU-ČSL) nebo Jiří Růžička (STAN), šlo o senátory schopné získat spoustu hlasů i v jiných klubech. Když se ale vedení STAN rozhodlo nasadit místo původního nominanta TOP 09 Růžičky svého vlastního člena Jana Horníka, zhoršilo svoje šance. Horník nepatří mezi osobnosti sympatické kolegům zleva zprava,“ domnívá se politolog.

Účast ve volbách

Faktem také je, že STAN poměrně dlouho trvalo, než se na svém kandidátovi nakonec dohodlo. I předseda partaje tak v nedělních Otázkách Václava Moravce naznačil, že pozice strany není zrovna nejsilnější.

„To už pak spíše může zaujmout extrovert Kubera. Jeho politické názory mnohým vadí, jde ale zábavného parťáka. ODS navíc chytře navázala diplomatické kontakty s kluby ANO a ČSSD, na jejichž hlasech rovněž záleží. Kombinace osobního profilu a zákulisních dohod na obsazení všech senátních postů nakonec může hrát do karet právě kandidáta ODS. A to i k radosti premiéra Babiše a prezidenta Zemana,“ tvrdí Jelínek.

Rozhodnou zákulisní dohody?

Rozdělení senátních postů bude představovat zásadní bod i podle politologa Ladislava Cabady, který počítá až do konce pravděpodobně se třemi kandidáty. Za každým z nich bude stát zhruba jedna pětina senátorů sdružených v třech početně téměř stejně velkých klubech.

„Rozhodnou asi zejména případné dohody o postech místopředsedů a podobně,“ míní Cabada.

Místa v čele horní komory se ale nevzdávají ani lidovci. Těm byla před volbami předpovídaná vedoucí pozice. Nahradit měli sociální demokracii. Nakonec ale mají senátorů „pouze“ třináct. Dlouho se ovšem myslelo, že jim pomůže osoba Václava Hampla, která bude představovat důstojný kompromis.

„Osobně cítím důvěru od kolegů napříč kluby, kteří mě oslovují a se kterými jednám,“ uvedl už dříve pro INFO.CZ Hampl.

„Jsem přesvědčen, že je v současné situaci na místě upřednostnit zjištění skutečné vůle celého Senátu demokratickou volbou. A já bych v takovém případě svůj hlas dal Václavu Hamplovi, který je podle mě opravdu tím nejkvalifikovanějším a nejschopnějším kandidátem,“ řekl tehdy předseda Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21 Václav Láska.

Hloubení příkopů

Pokud se bude předseda horní komory nakonec opravdu volit bez předešlé dohody senátorských klubů, půjde o novinku. Podle politologů by ovšem neměla mít zásadní dopad na fungování Senátu.

„Nedohoda všech klubů podle mne nebude mít závažnější následky na chod Senátu. Ale může vést k hloubení příkopů mezi pravicovými kluby, což by opět mohlo potěšit vládní koalici, tím spíš, že sama je v Senátu velmi slabá,“ míní Jelínek.

Podobně to vidí i Cabada. „Dosud byl předseda Senátu vždy zvolen po předběžné dohodě. Nyní asi nastane jiná situace. Pro budoucnost to může znamenat tolik, že vedle konsenzu bude založena i tradice soutěže a většinové volby. Osobně v ní nevidím žádný problém, je zcela legitimní,“ tvrdí politolog.