Senátní volby: Nejvíc postupujících kandidátů mají ANO a ODS. Paroubek i Rath pohořeli | info.cz

Články odjinud

Senátní volby: Nejvíc postupujících kandidátů mají ANO a ODS. Paroubek i Rath pohořeli

Po sečtení tří čtvrtin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ODS ve 12 obvodech a ANO v 11 obvodech. Občanští demokraté přitom vítězili v osmi obvodech, kandidáti vládního hnutí pouze ve dvou. Adepti Starostů a lidovců byli na postupových místech shodně v šesti obvodech. ČSSD, která obhajuje 13 mandátů, měla šanci získat nejvýše pět křesel. Volební účast činila 42 procent.

Celkové zisky stran mohou ovlivnit výsledky z Prahy a Brna, kde byly na rozdíl od zbytku republiky k dispozici výsledky jen z minima okrsků. V hlavním městě vedli podle očekávání bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4, Pavel Fischer (nezávislý) v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2, v Brně pak rektor Mikuláš Bek (za STAN).

Nejblíže ke znovuzvolení už v prvním kole měl stále Jiří Čunek (KDU-ČSL) na Vsetínsku se ziskem 52 procent hlasů. Roli favorita potvrzoval Jaroslav Kubera (ODS) na Teplicku, který získal stejně jako Ladislav Faktor (nezávislý) na Českobudějovicku dvě pětiny hlasů.

Nejméně třetinu hlasů zatím dostali Petr Vícha (ČSSD) na Karvinsku, Přemysl Rabas (za Senátor 21) na Chomutovsku, Jaroslav Zeman (ODS) na Jablonecku. Herbert Pavera (TOP 09) na Opavsku a Patrik Kunčar (KDU-ČSL) na Zlínsku. Blízko tomuto limitu byl i mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS).

Do finále by se podle dosavadních výsledků mohli dostat předseda lidovců Pavel Bělobrádek s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS) na Náchodsku nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) s Janem Teclem (ODS) na Chrudimsku.

Mezi poražené patřili naopak trenér rychlobruslařek Petr Novák (za ANO), někdejší hokejista Vladimír Martinec (za SNK ED) na Chrudimsku, bývalý středočeský hejtman David Rath na Litoměřicku nebo expremiér Jiří Paroubek (oba dříve ČSSD) a protislamistický aktivista Martin Konvička na Ostravsku.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
0,00 %
0 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 43 %

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud