Senátní volby: Triumf ODS, fiasko pro Babiše. Do Senátu míří Hilšer i Fischer, KSČM poprvé ze hry | info.cz

Články odjinud

Senátní volby: Triumf ODS, fiasko pro Babiše. Do Senátu míří Hilšer i Fischer, KSČM poprvé ze hry

Vítězem letošních senátních voleb je ODS. Do horní komory se dostane deset z jedenácti jejích finalistů. Do senátu míří i prezidentští kandidáti – Marek Hilšer a Pavel Fischer. Pro hnutí ANO či ČSSD jsou volby fiaskem. KSČM nebude mít poprvé žádného senátora. Šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka porazil ve volbách bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). 

Kandidáti ODS uspěli v deseti volebních obvodech. V Teplicích přesvědčivě obhájil post místopřeseda Senátu Jaroslav Kubera, o kterém se spekuluje jako o kandidátovi na nového šéfa horní komory. Občanští demokraté budou mít 16 senátorů stejně jako STAN.

STAN po finále přibude šest členů – kromě čtyř kandidátů nominovaných STAN také staronový senátor Leopold Sulovský (Ostravak) a Herbert Pavera (TOP 09). Novým brněnským senátorem se dnes stal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (za STAN). 

Po jednom úspěchu má hnutí ANO (Miroslav Adámek), ČSSD (Petr Vícha), Piráti (Lukáš Wagenknecht). Ve druhém kole uspěl také jeden kandidát KDU-ČSL (Patrik Kunčar), který doplnil Jiřího Čunka, který zvítězil už v prvním kole. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek naopak neuspěl. Porazil ho bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Vládní ANO a ČSSD obsadí v horní komoře parlamentu dohromady 20 křesel (ANO 13 + 7 ČSSD). KDU-ČSL má senátorů 15. 

Dařilo se i neúspěšným prezidentským kandidátům. Vítěze z prvního kola Jiřího Drahoše doplní v Senátu i Marek Hilšer a Pavel Fischer. Nedařilo se naopak exministrům. Milada Emmerová (ČSSD), Pavel Bělobrádek a Daniel Herman (oba KDU-ČSL) prohráli se svými konkurenty. 

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) nebude mít poprvé od roku 1996 žádného zástupce v horní parlamentní komoře. Její kandidátka na Karvinsku, bývalá poslankyně Milada Halíková prohrála ve druhém kole senátních voleb na Karvinsku s bohumínským starostou Petrem Víchou (ČSSD). 

V Prostějově uspěla bývalá poslankyně Jitka Chalánková (dříve TOP 09). Senátorem za Chomutov se stal ředitel zoologické zahrady ve Dvoře Králové Přemysl Rabas (Senátor 21).

Početně nejmenším zůstane Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 s pěti členy. Kromě Přemysla Rabase jej posílí také Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Rozložení sil v horní komoře ale bude ještě záviset na tom, zda se případně k některé z frakcí připojí úspěšní nezávislí kandidáti nebo zástupci menších stran.

Hlasovat v pátek a v sobotu přišlo 16,48 procenta voličů, což je druhá nejnižší účast v dosavadní historii druhých kole senátních voleb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud