Podle Gerlocha by případné oslabení pravomocí prezidenta vedlo k tomu, že by byl vychýlen princip dvojího systému dělby moci. „Tedy princip, kdy je na jedné straně prezident, na druhé straně pak vláda,“ uvedl expert na ústavní právo. Gerloch dodal, že ty případy, kdy dává právní řád prezidentovi možnost vlastního uvážení, jsou podle něj na místě.
Prorektor Univerzity Karlovy by v případě svého zvolení do Senátu horní komoru Parlamentu posílil v oblasti přijímání zákonů tak, aby nebyly schvalovány neuvážené změny zákonů. Už nyní přitom senátoři usilují o prodloužení měsíční lhůty, kterou mají na projednávání zákonů, na dvojnásobek.
Gerloch také uvedl, že se v případě svého zvolení zasadí o ústavní zakotvení českého národa a výslovné stanovení, že v České republice je český jazyk státním jazykem. „Hlavní přínos této úpravy vidím především jako doplnění jedné z mezer české Ústavy, kdy je na jednu stranu v Listině základních práv a svobod obsažena ochrana národnostních a etnických menšin, ale v samotné Ústavě není zakotvený státotvorný národ, vůči kterému se v Česku dlouhodobě působící menšiny vytvářejí,“ říká Gerloch.
Kandidát v obvodě Prahy 12 tak reaguje na patrné tendence oslabování role národních států. „Ty se projevují především v míře evropské integrace, která je příliš silná a vede ke zbytečné byrokratizaci. Je to ale vidět i v zásazích do vnitřních záležitostí jednotlivých států,“ uzavřel pro INFO.CZ Gerloch.