Ústavní expert Gerloch: Prezidentovy pravomoci je třeba vyjasnit, ne oslabit | info.cz

Články odjinud

Ústavní expert Gerloch: Prezidentovy pravomoci je třeba vyjasnit, ne oslabit

Kandidát do Senátu a expert na ústavní právo Aleš Gerloch by v případě úspěchu v nadcházejících volbách zkusil prosadit větší vymezení pravomocí prezidenta republiky, nikoliv však jejich oslabení. „Nemyslím si, že by pravomoci prezidenta měly být oslabeny. Za jistých okolností zkrátka prezident může odmítnout návrh, který je mu předložen,“ řekl Gerloch pro INFO.CZ.

Podle Gerlocha by případné oslabení pravomocí prezidenta vedlo k tomu, že by byl vychýlen princip dvojího systému dělby moci. „Tedy princip, kdy je na jedné straně prezident, na druhé straně pak vláda,“ uvedl expert na ústavní právo. Gerloch dodal, že ty případy, kdy dává právní řád prezidentovi možnost vlastního uvážení, jsou podle něj na místě.

Prorektor Univerzity Karlovy by v případě svého zvolení do Senátu horní komoru Parlamentu posílil v oblasti přijímání zákonů tak, aby nebyly schvalovány neuvážené změny zákonů. Už nyní přitom senátoři usilují o prodloužení měsíční lhůty, kterou mají na projednávání zákonů, na dvojnásobek.

Infografika dne: senátní duely

Gerloch také uvedl, že se v případě svého zvolení zasadí o ústavní zakotvení českého národa a výslovné stanovení, že v České republice je český jazyk státním jazykem. „Hlavní přínos této úpravy vidím především jako doplnění jedné z mezer české Ústavy, kdy je na jednu stranu v Listině základních práv a svobod obsažena ochrana národnostních a etnických menšin, ale v samotné Ústavě není zakotvený státotvorný národ, vůči kterému se v Česku dlouhodobě působící menšiny vytvářejí,“ říká Gerloch.

Kandidát v obvodě Prahy 12 tak reaguje na patrné tendence oslabování role národních států. „Ty se projevují především v míře evropské integrace, která je příliš silná a vede ke zbytečné byrokratizaci. Je to ale vidět i v zásazích do vnitřních záležitostí jednotlivých států,“ uzavřel pro INFO.CZ Gerloch.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud