V Prostějově a Šumperku uchazeči podali již devět kandidátek do senátních voleb | info.cz

Články odjinud

V Prostějově a Šumperku uchazeči podali již devět kandidátek do senátních voleb

Devět kandidátních listin už podali na prostějovské a šumperské radnici uchazeči o senátorský mandát. Lidé v Olomouckém kraji budou volit senátory v uvedených dvou volebních obvodech, na podání kandidátky je čas ještě týden. Oba současní senátoři, kterým končí volební období, budou na podzim funkci obhajovat. Na Šumpersku se do voleb opět chystá v barvách lidovců senátor a starosta Šumperka Zdeněk Brož, na Prostějovsku kampaň připravuje sociálnědemokratická senátorka Božena Sekaninová. Jasno o svých kandidátech mají i ostatní strany, některé z nich nominovaly regionálně známé tváře.

Šumperská radnice registruje podle její mluvčí Olgy Hajdukové pro volby do Senátu dosud čtyři kandidátní listiny. O jednu více jich už obdržela prostějovská radnice. "Do Senátu bylo k dnešnímu dni podáno pět přihlášek k registraci," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Jana Gáborová.

Jména kandidátů úředníci zatím nezveřejnili, podle informací ČTK však v obou obvodech budou své funkce obhajovat dosavadní senátoři. Sekaninová kandiduje na Prostějovsku, v senátním obvodu č. 62. V Senátu je od roku 2006, tedy už 12 let. V senátním obvodu č. 65 na Šumpersku dá senátním volbám dosavadní senátor a starosta Zdeněk Brož přednost před komunálními volbami, které budou ve stejném období.

Na Prostějovsku pošle do voleb starostku Vranovic - Kelčic Irenu Blažkovou hnutí ANO. Lidovce zde bude reprezentovat bývalý ředitel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově Jaroslav Fidrmuc, který byl také náměstkem ministra školství. Komunisté vyšlou do senátních voleb dvaačtyřicetiletou operátorku Zuzanu Böhmovou, řekl již dříve ČTK jejich krajský předseda Josef Nekl.

Na Šumpersku bude za ČSSD kandidovat primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Dana Galuszková. Soupeřit s ní ve volbách bude ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis poskytující sociální služby Miroslav Adámek, kterého nominovalo hnutí ANO. Barvy KSČM bude v senátních volbách v tomto obvodu hájit jednašedesátiletý Vladislav Rulíšek, bývalý zaměstnanec ministerstva obrany.

TOP 09 se nakonec rozhodla, že svého kandidáta do senátních voleb na podzim nepostaví. Původně byla navržena bývalá poslankyně Jitka Chalánková, výkonný výbor ji však neschválil. Chalánková se nakonec rozhodla kandidovat jako nezávislá. Potřebovala však podle volebního zákona shromáždit minimálně 1000 podpisů. "Podařilo se mi získat potřebný počet podpisů v předepsané době. Potěšily mne většinově pozitivní reakce lidí," řekla dnes ČTK Chalánková. Svého kandidáta nepostaví v Olomouckém kraji ani Pirátská strana, řekl ČTK za krajské sdružení Miloš Zmeškal.

Před šesti lety v prostějovském a šumperském obvodu zaregistrovali úředníci 13 zájemců o senátní křeslo. Na Prostějovsku to bylo pět zájemců, na Šumpersku osm. Senátor za Šumperk Zdeněk Brož (za KDU-ČSL) nakonec v druhém kole porazil sociálního demokrata Miloslava Vlčka, na Prostějovsku obhájila svou funkci Božena Sekaninová (ČSSD), které dali voliči přednost před Jaroslavem Šlamborem z KSČM.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud