Volba předsedy Senátu slibuje napětí. Kluby se poprvé předem nedohodly na jednotném kandidátovi | info.cz

Články odjinud

Volba předsedy Senátu slibuje napětí. Kluby se poprvé předem nedohodly na jednotném kandidátovi

Budoucí předseda Senátu by mohl být letos poprvé volen bez dohody senátorských klubů. Početně nejsilnější frakce ODS, STAN a KDU-ČSL zatím trvají na svých kandidátech Jaroslavu Kuberovi, Janu Horníkovi a Václavu Hamplovi. STAN vadí, že ODS vyjednávala i s ČSSD a ANO. Další kolo vyjednávání se má uskutečnit v úterý, uvedl v dnešních Otázkách Václava Moravce předseda hnutí Starostů Petr Gazdík.

"Vypadá to, že to v Senátu bude poprvé takový divoký rozstřel, pokud se naše dvě strany nedohodnou," uvedl Gazdík k jednání s ODS. Kluby ODS a STAN mají po 18 členech, v lidoveckém klubu je 15 z celkového počtu 81 senátorů. Gazdík si posteskl nad tím, že ODS nabízí senátní posty sociálním demokratům a členům klubu ANO, kteří přislíbili podporu Kuberovi. ANO má sedm senátorů, ČSSD 13. "Je možné že budeme tahat za slabší konec," připustil Gazdík.

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že občanští demokraté preferují dohodu nejen o vedení Senátu, ale také o jeho celkovém povolebním uspořádání. Slíbil, že ODS neporuší princip poměrného zastoupení. "Nebudeme se bránit, když někdo deklaruje podporu Jaroslavu Kuberovi," uvedl Fiala k počínání ANO.

Fiala odmítl názor, že by dlouholetý teplický primátor Kubera nebyl dostatečnou protiváhou Hradu. Za důstojného protikandidáta v tomto směru označil Gazdík starostu Božího Daru Horníka. Připustil, že velmi dobrým kandidátem by byl i šéf senátního evropského výboru a někdejší rektor Karlovy univerzity Hampl z klubu KDU-ČSL, který by se mohl opřít i o hlasy šestičlenného Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21.

Kluby mají na dohodu čas do 14. listopadu, kdy začne první schůze Senátu v povolebním období. Na ní mají členové horní komory zvolit nové vedení horní komory a rozhodnout o obsazení dalších funkcí v Senátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud