Americké volby jako živná půda pro deepfake. O prezidentovi může rozhodnout nová hrozba

Adam Kotrbatý

Americká kampaň před prezidentskými volbami v roce 2020 pomalu nabírá na obrátkách. Už příští týden se na Floridě odehrají první dvě televizní debaty uchazečů o demokratickou nominaci. Primárky, a tím více pak samotné všeobecné volby, ale ohrožuje nový fenomén – takzvaný deepfake.

Jestliže se ruský vliv na volby před třemi lety řešil naplno ještě letos na jaře, v následujícím volebním období to může být stejné. Ne-li horší. Kdo bude chtít ovlivnit hlasování, má nyní v ruce zbraň, na kterou zatím není společnost připravená. Naprosto autenticky vypadající videa, která ale s realitou nemají nic společného.

Takzvaný deepfake nahání odborníkům strach, jelikož útočí na dva základní smysly, jimž mají lidé tendenci důvěřovat – zrak a sluch. V uplynulých týdnech takto po internetu kolovalo video předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, které zachycovalo jak řeční pod vlivem alkoholu. Na sociálních sítích jej viděly miliony Američanů. Pelosiová ale nikde opilá nevystupovala. Video bylo zmanipulované.

Práce záchranky a policie v ohrožení? Zůstane jim zastaralá komunikační síť, nová se nestíhá

sinfin.digital