Adélce s autismem pojišťovna nepomůže. Rozsvítí se modře, ale tím to hasne

Adélka se narodila jako zdravá holčička. V deseti měsících onemocněla covidem a od té doby se její vývoj zastavil. Ve dvou letech jí byla diagnostikována těžká forma autismu. Na popud rodičů byla vyhlášena finanční sbírka na léčbu. Autismus se vyléčit nedá, ale terapie mohou částečně pomoci. Přestože VZP pravidelně na důkaz solidarity s autisty rozsvěcí své budovy modře, na funkční formy terapie nepřispívá.

Dnes je Mezinárodní den porozumění autismu. Podle odhadů Národního ústavu pro autismus NAUTIS se každý rok narodí v České republice okolo 1500 – 2000 dětí s poruchami autistického spektra (PAS). Vychází přitom z celosvětové prevalence, která je 1,5 – 2 % v populaci.

Adélka přestala mluvit a děsí ji světlo, zvuky i doteky

Dvouletá Adélka se prvních 10 měsíců chovala jako každé zdravé a zvídavé dítě. Po onemocnění covidem, který kromě respiračního ústrojí může napadat a oslabovat i nervový systém, skončila v nemocnici. Její hospitalizaci předcházely febrilní křeče. Pak se její vývoj zastavil a začala ztrácet již naučené dovednosti. Postupně přestala používat slova, která se do té doby naučila. Nemluví a je extrémně citlivá na světlo, zvuky i doteky. 

Ve dvou letech jí byl diagnostikován autismus v těžší formě. Každodenní péče o ni je čím dál tím náročnější.

Může covid způsobit autismus?

Potenciální dopad onemocnění covid-19 na jedince s poruchami autistického spektra vědci aktivně zkoumali. Podle jedné ze studií může ve vývoji autismu hrát roli nedostatek růstového hormonu IGR-1 u novorozenců. Infekce covid-19 u těhotných žen snižuje obranyschopnost těla vůči potlačování tohoto hormonu, což může mít za následek zvýšení rizika autismu u jejich potomků. Přímá příčinná souvislost mezi nakažením covidem a autismem prokázána nebyla.

Adélka má šanci na zlepšení

Díky včasné diagnostice a možnosti terapie má Adélka vysokou šanci na zlepšení. Rodiče si od finančně náročné léčby slibují, že se naučí mluvit a ještě před nástupem do 1. třídy se dostane na úroveň svých vrstevníků. Plně vyléčit autismus nelze. Neexistují žádné zázračné léky ani funkční terapeutické postupy. Přesto se různými intervencemi dá zlepšit chování, kognitivní schopnosti, dovednosti a rozvoj jazyka. Právě takto cílené terapie by mohly Adélce pomoci. 

Přestože portál Šance dětem, který veřejnou sbírku vyhlásil, až kýčovitě míří na komoru větami typu „nikdo si nedovede představit, co by se stalo, kdyby holčička léčbu neabsolvovala“ nebo sdělením, že Adélčin otec je dobrovolným hasičem, který zasahoval při požáru v Českém Švýcarsku, faktem zůstává, že rodině, která finance na léčbu není schopna shromáždit, stát příliš nepomůže.

V roce 2016 VZP učinila vůči dětem trpícím autismem a jejich rodičům vstřícný krok. Nechala zdarma zpřístupnit a přeložit do češtiny program Simple Steps, který vychází z postupů a principů aplikované behaviorální analýzy (ABA). Online tutorial učí rodiče, jak lépe porozumět chování svého dítěte a pomáhá jim v dítěti rozvíjet důležité dovednosti pro život. Od té doby je ticho po pěšině. Už šestý rok ale budovy VZP počátkem dubna v rámci solidarity svítí modře.

Autismus strmě na vzestupu

Samotná VZP na svém webu uvádí, že čím dříve je u dítěte diagnóza PAS stanovena, tím dříve mu také může být zajištěna potřebná pomoc a podpora. Některá specifika nemoci tak lze výrazně eliminovat a zvyšuje se šance, že se podaří nastartovat další pozitivní vývoj. 

VZP loni hradila péči svým 10 139 klientům s diagnostikovanými poruchami autistického spektra. Jejich počet za posledních 5 let vzrostl o více než třetinu. V roce 2022 vydala VZP na jednoho pojištěnce s PAS 48 500 korun. Jedná se však o veškeré výdaje z veřejného zdravotního pojištění na zdravotní péči u pacientů, kteří trpí autistickými poruchami, tedy nikoli cíleně zamířené na terapii PAS. Na „standardního“ pojištěnce pak vychází podle posledních statistik průměrná platba ve výši 38 420 korun. VZP předloni skončila v přebytku 5 miliard korun. Výhled na letošek počítá naopak s pětimiliardovým schodkem

Adélka na svou léčbu potřebuje 482 000 korun. Přispět můžete ZDE. Pokud by se kýženou částku podařilo vybrat, finance by byly použity na terapie, speciální pomůcky, intenzivní logopedii na klinice v Brně, senzorickou integraci a terapie O.T.A v centru terapie autismu.

Co dělá dětem šrámy na duši? Školní psycholog o ideální škole, rodičovské (bez)moci, domácích úkolech i „problémových dětech“

sinfin.digital