Airbnb letos uniklo hrobníkovi z lopaty a míří na burzu

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Hotely zejí prázdnotou, letiště odbavují mizivé množství letů a taxikáři marně loví rita poblíž známých památek. Taková je současná realita mnoha před koronavirovou pandemií turisty celoročně přeplněných měst jako Praha, New York, Londýn, Tokio či Lisabon.

Za této situace se jeví oznámení o chystaném veřejném úpisu akcií společností Airbnb na burze jako pošetilá troufalost. Zdání ale může klamat. On-line platforma zprostředkovávající krátkodobé ubytování v soukromí turistům, která začala před 13 lety pronájmem jedné nafukovací matrace se snídaní v bytě dvou kamarádů v San Franciscu, je dnes víc než známým globálním hráčem. Je přítomná i na lokální úrovni v mnoha malých městech a venkovských oblastech. K této proměně pomohla Airbnb právě protipandemická omezení výjezdů do zahraničí pro miliony lidí na celém světě.

„Menší a méně známé destinace v naší nabídce ubytování se ukázaly jako byznysově odolnější v období restrikcí pro cestování, lockdownů a nutnosti omezit osobní kontakty, protože naši klienti začali preferovat odlehlejší destinace mimo stísněné městské aglomerace. To potvrzuje jednak sílu a robustnost naší globální sítě a jednak celkovou diverzifikaci našeho byznysu,“ uvádí Airbnb v oznámení o chystaném vstupu na newyorskou burzu NASDAQ zveřejněném tento týden. Airbnb chce investorům nabídnout akcie v hodnotě alespoň jedné miliardy dolarů (22,2 miliardy korun).

sinfin.digital