Amazon dokončil obří akvizici. Za Whole Foods zaplatí přes 13 miliard dolarů

Největší internetový prodejce na světě Amazon dokončil převzetí sítě kamenných obchodů se zdravou výživou Whole Foods. Obří akvizice v objemu 13.7 miliard dolarů (přes 300 miliard korun) znamená, že Amazon získal 465 kamenných obchodů v USA, Kanadě a Británii, i přístup k údajům o nákupních zvyklostech obyvatel míst, kde převažuje maloobchod. 

Amazon získal takový opěrný bod na trhu s potravinami, o jaký dlouhou dobu usiloval. Ode dneška snížil ceny široké škály výrobků, od avokáda a kapusty, přes vejce a máslo k rybám, hovězímu a kuřecímu masu. A organicky pěstované potraviny hodlá nabídnout se slevou klientům předplacené služby Amazon Prime.

Společnost Whole Foods bude své obchody nadále provozovat pod svou značkou. Generálním ředitelem řetězce zůstává jeho spoluzakladatel John Mackey. V některých obchodech firma instaluje nákupní boxy Amazonu.

Amazon chybí zaměstnanci. Kvůli nedostatku na trhu zvyšuje nástupní mzdu o tisíce

Řetězec byl celé roky kritizován za vysoké ceny a i když otevřel sekci levnějších obchodů, nikdy se nezbavil nálepky supermarketu pro horních deset tisíc. Akcionáři už ho dlouhou dobu nutí, aby zastavil odliv zákazníků. Nyní si může vydechnout a jak uvedl John Mackey, díky inovačnímu přístupu Amazonu se může "z třídního šaška stát premiant".

Udržet s Amazonem krok se snaží i jeho rivalové. Kroger v několika městech testuje dodávky potravin objednané přes internet a Walmart se spojil s Googlem a nabídne službu Google asistent, s jejíž pomocí bude možné objednávat zboží pomocí hlasu. Amazon sice dominuje na webu, ale Walmart je americkou maloobchodní jedničkou, jejíž příjmy jsou v porovnání s Amazonem trojnásobné.

SDÍLET
sinfin.digital