Americké trhy po Trumpově hrozbě KLDR ztrácí

ČTK, raz

09. 08. 2017 • 00:37

Akcie ve Spojených státech po celodenním růstu nakonec uzavřely po projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa o Severní Koreji se ztrátami. Trump dnes varoval Severní Koreu, že pokud bude ohrožovat Spojené státy, stihne ji ohnivá zloba, jakou svět neviděl. V průběhu dne se na burze dařilo technologickým titulům a především společnosti Apple.

Dow Jonesův index ztratil 0,15 procenta, tedy 33,08 bodu a uzavřel na 22.085,34 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 5,99 bodu, čili 0,24 procenta, na 2474,92 bodu. Index technologického trhu Nasdaq klesl o 13,31 bodu, neboli 0,21 procenta, na 6370,46.bodu.

Společnost Apple si v průběhu dne připsala 1,91 procenta, a její akcie se tak vyšplhaly na nejvyšší hodnotu v historii. Po dnešním zveřejnění čtvrtletních výsledků vzrostla i hodnota akcií módních společností Michael Kors a Ralph Lauren.

Růstu akciových trhů pomáhalo v posledních dnech a týdnech právě zveřejňování výsledkových listin firem za druhé čtvrtletí. To se ale pomalu chýlí ke konci, a protože na obzoru nejsou žádné zásadní ekonomické události a Kongres má prázdninovou pauzu, objem burzovních transakcí se zřejmě mírně sníží.

„Letíme vzhůru a čekáme, že se něco stane. Když se neobjeví žádná špatná zpráva, chováte se stejně, nebo ještě přidáte," řekl agentuře Reuters před Trumpovým projevem analytik Brian Battle z chicagské firmy Performance Trust Capital Partners.

Investoři nyní čekají na zprávy o tržbách v retailovém sektoru. Příští týden má výsledky zveřejnit největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart.

Americké ministerstvo práce dnes uvedlo, že zaměstnavatelé měli v červnu k dispozici 6,2 milionu volných pracovních míst. To je nejvíce od prosince 2000, kdy se tyto údaje v současné podobě začaly sledovat. Zpráva zvyšuje pravděpodobnost dalšího zpřísnění měnové politiky v USA.

Dolar se dnes na devizových trzích zbavil počátečního poklesu a začal zpevňovat, během dne se vůči ostatním hlavním měnám dostal na více než týdenní maximum. V závěru obchodování ale v reakci na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o Severní Koreji oslabil vůči jenu o 0,36 procenta.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dnes zvýšil o 0,24 procenta a uzavíral na 93,52 bodu.

SDÍLET