Babišova MAFRA a Dospivova Penta na nákupech. Čeká mediální trh další zemětřesení?

16. 12. 2016 • 10:59

Český mediální trh nejspíš čeká další přeskupení sil. Podle informací INFO.CZ vydavatelství MAFRA Andreje Babiše jedná o koupi vydavatelství Bauer Media a zároveň Vltava Labe Media investiční skupiny Penta jedná o akvizici vydavatelství Burda. Pro český trh to znamená jediné. Posílení postavení největších vydavatelství na úkor menších hráčů. 

Spekulace, že Babišova MAFRA chce koupit vydavatelství Bauer Media, kam patří tituly s vysokým nákladem a nízkou cenou, jakou jsou například Chvilka pro tebe či Rytmus života, se na trhu objevují už dlouho. Podle důvěryhodných zdrojů INFO.CZ byla transakce v létě těsně před uzavřením. V současnosti se ale údajně zadrhla a jednání mohou klidně ještě několik měsíců trvat.

Prodeji českého vydavatelství Bauer Media, které je čtyřkou na trhu tištěných titulů, ovšem napovídá i náhlý příchod německé části Bauer Media na český trh. Vstoupila do NetBrokers Holdingu Jana Barty a Dušana Šenkypla. Ten vlastní mimo jiné online prodejce pojištění ePojisteni.cz. Není to poprvé, kdy německá skupina vstupuje do byznysu zcela mimo své původní zaměření. V Polsku už vlastní velkého online prodejce pojištění Rankomat.pl. Skutečnost, že Němci vstoupili na trh v Česku samostatně, bez ohledu na českou „dceru“, napovídá tomu, že počítají s jejím prodejem.

V případě vydavatelství Burda Praha se na trhu objevují spekulace o zájmu vydavatelství Vltava Labe Media, které patří skupině Penta Marka Dospivy a Jaroslava Haščáka. Pokud by se taková transakce uskutečnila, znamenalo by to spojení dvojky a pětky na trhu tištěných titulů. Burda patří do mezinárodní skupiny Hubert Burda Media, která působí v 17 zemích světa a v Česku vydává především lifestylové tituly Elle, Marianne či Marie Claire. Zástupci Penty, s nimiž INFO.CZ hovořilo, se nechtějí ke koupi dalšího vydavatelství příliš vyjadřovat. Popírají ale, že by již dohoda byla uzavřena, jak tvrdí některé spekulace.  O akvizici nicméně jednají.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.