Bahamský písečný dolar a čínský e-jüan jsou na vzestupu. Jaké jsou výhody a nevýhody digitálních peněz z moci úřední?

Leoš Rousek

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | „Přejete si platit v písečných dolarech, nebo v normálních dolarech?“ I s takovou otázkou se může setkat návštěvník Bahamských ostrovů, které jako první země na světě zavedly kryptoměnu z moci úřední plnící funkci platidla stejně jako tradiční bankovky a mince.

A protože symbolem Baham jsou písečné pláže, tak si s výběrem jména digitální obdoby bahamského dolaru úředníci tamní centrální banky příliš hlavu nelámali. Sand dollar je jistě menší jazykolam než e-Bahamian dollar. Většina z 390 tisíc obyvatel Baham žije v hlavním městě Nassau na ostrově New Providence. Více než 100 tisíc lidí ale obývá dalších zhruba 700 ostrovů a ostrůvků, které společně karibské souostroví tvoří. A právě zjednodušení plateb a transakcí v obchodech pro všechny ostrovany bez rozdílu bydliště bylo jednou z hlavních motivací bahamské centrální banky pro zavedení digitální verze fiat měny.

Placení písečnými dolary probíhá mobilními telefony, kterých je na ostrovech mnohem více než bankomatů, prostřednictvím digitální peněženky, přičemž celý systém spravuje bahamská národní banka. Jako platidlo či uchovatel hodnoty je Sand dollar zaváděn postupně od loňského října. I když je plnohodnotnou virtuální obdobou běžného bahamského dolaru, zatím ho nenahradil. Obě formy bahamských fiat peněz existují souběžně.

A právě o to bahamské centrální bance jde. „Písečný dolar je digitální verzí bahamských bankovek a mincí. Má stejnou hodnotu jako naše fyzická měna a jejich hodnoty se nikdy nemohou lišit. Když držíte písečné dolary, máte v rukou přímý závazek centrální banky, nejde o závazek jiné finanční instituce, ve které nyní máte peníze obvykle uložené,“ vysvětloval projekt během jeho příprav guvernér bahamské centrální banky John Rolle.

sinfin.digital