Bitcoin může rychle splasknout jako tulipánová bublina v Holandsku, tvrdí experti

Ondřej Neumann

Čeho se v kyberbezpečnosti bojí bankéři a proč se obloukem vyhnout kryptoměnám, popisují v rozhovoru pro server HlídacíPes.org Eva Neduchal a Tomáš Dedek, odborníci na kyberbezpečnost ze společnosti ISECO.CZ. Služby poskytují tuzemským bankovním domům i státní správě. K bitcoinu jsou skeptičtí: „Čeká se na první velkou paniku a pak to pravděpodobně sletí,“ říkají o budoucnosti kryptoměn.

Lze vysledovat nějaký trend za poslední roky, co je nového ve světě kyberzločinu?

Dedek: Kyberzločin je jako každý jiný zločin, akorát se odehrává na internetu. Do kyberzločinu patří například prodej kradeného zboží na Aukru, patří do něj obchody s lidmi, se zbraněmi. Vzpomeňme Silk Road, což bylo tržiště, kde si člověk mohl koupit drogy, nebo jiné – asi spíše falešné – stránky, na kterých nabízeli ke koupi třeba nájemného vraha…

Neduchal: A zaplatit to bitcoiny.

Dedek: A zaplatit to bitcoiny. Pokud se ptáte, co je za poslední dobu jinak, tak je to přesně toto. Kryptoměny jako relativně nový fenomén lze využít na nákup nelegálního zboží a služeb. Nicméně anonymita při jejich užití nijak zaručena není.

Neduchal: Nedávno jsem četla zajímavý článek o tom, že stejně jako existuje ochrana leteckého provozu, ochrana pozemní infrastruktury, tak teď do toho nově začlenili i kyberprostor. Že různé státy začaly najednou více chránit kybernetický prostor a začaly řešit jeho bezpečnost.

Dedek: Už dříve jsem od vojáků slýchal, že tak jako máme vzdušný prostor, máme i kybernetický prostor a budeme ho muset bránit podobnými prostředky. Což je za mě trochu za vlasy přitažené, ale dobře. Aspoň se k tomu nějak staví.

Prokop: Budujeme dva světy. Děti na učňácích chválí komunismus, chudí se izolují už ve školách

sinfin.digital