Brusel poodhalil, jak v EU pokračují práce na zajištění bezpečnosti 5G. Výsledkem je zmatek

Evropská komise bez většího zájmu zveřejnila zprávu, která vyhodnocuje zavádění takzvaného EU Toolboxu, což je nástroj, který má zajistit kyberbezpečnost nově budovaných 5G sítí. V tomto spojení se nejčastěji hovoří o čínské společnosti Huawei, které účast na výstavbě nových telekomunikačních sítí nedávno zakázala Velká Británie. Ta už ale není členem Evropské unie a zpráva Evropské komise ukazuje, že názory členských států se v tomto ohledu zásadně liší.

Každý ze 27 členských států EU měl poslat své stanovisko do konce června letošního roku. V mnoha případech se tak nestalo. V Česku má na starosti zavádění EU Toolboxu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Není známo, co NÚKIB do Bruselu poslal a zda Česko nakonec přistoupí k přímému vyloučení společnosti Huawei z budování 5G sítí, nebo jak hodláme kyberbezpečnost telekomunikačních sítí řešit.

Česká republika ale není jedinou zemí, která se není schopna jasně rozhodnout. Evropská komise ve zprávě píše, že „několik členských států zvažuje zavedení postupu autorizačního a notifikačního mechanismu, který by umožňoval posuzovat plány operátorů jednotlivě. Operátoři by tak museli získat souhlas státu předtím, než by začali budovat 5G síť.“ Není vůbec jisté, zda takový postup zvažuje i Česko, ale na první pohled je zřejmé, že budování nových vysokorychlostních sítí bude spojeno s pořádnou porcí administrativy.

Smráká se nad velkou technologickou čtyřkou? Co ukázalo „grilování“ Facebooku a spol.

sinfin.digital