Čeští podnikatelé jedou na vlně ekonomického optimismu. Většina firem chce peníze utrácet v akvizicích

vkr

Naše newslettery rozesíláme každý týden

01. 02. 2018 • 14:28

Největší české firmy se přepnuly do módu bezuzdného optimismu. Počet vrcholových manažerů, kteří věří v pozitivní vývoj globální ekonomiky, se ke konci loňského roku zvýšil takřka dvojnásobně na 84 procent, uvádí výzkum Barometr investiční důvěry, který zpracovává poradenská společnost EY. U světových společností je trend optimismu ještě výraznější, ve světlé zítřky a globální růst věří 79 procent světových firem - takřka o 400 procent více než v roce 2016. 

Růst všude, kam se podíváš. To je podle všeho hlavní důvod optimismu vrcholových manažerů. Těžko se divit. Rostou národní ekonomiky, mzdy, akcie i investiční apetit. Naopak nezaměstnanost je nejen v Česku na rekordních minimech, úrokové sazby povzbuzují dravé investice a inflace je většinou v cílových pásmech centrálních bank. „Těžko si můžeme představit, že by hlavní makroeknomické ukazatele byly ještě lepší – nyní můžeme doufat, že se alespoň udržíme tam, kde jsme nyní,“ podtrhuje příznivou ekonomickou situaci Česka Vladislav Severa, partner poradenské společnosti EY.

A právě excelentní ekonomická kondice se promítá do nálady českých manažerů. Stojí i za tím, že téměř šest z deseti českých manažerů plánuje v příštích měsících usilovat o nové fúze a akvizice. Pomocí nich chtějí především zvýšit svůj podíl na trhu, inovovat ale i vstoupit na nové geografické trhy, odhaluje aktuální vydání Barometru.

Tyto akvizice hodlají oslovené české podniky nejčastěji hledat v odvětví průmyslové výroby. Geograficky pak vedle českého trhu panuje největší zájem o Německo, USA, Francií a Čínu. „Právě u Číny přitom může pomáhat i ekonomická diplomacie,“ uvádí pro INFO.CZ Severa. „Může to pomoci, bourá zdi a odstraňuje bariéry.“

„Ekonomika eurozóny na očekávání rychle oživuje a to znatelně zvýšilo důvěru oslovených manažerů. A protože také ekonomický vývoj Číny a Spojených států je nadále příznivý, setkaly se všechny hlavní faktory na globálního růstu poprvé od konce finanční krize na vzestupné trajektorii,“ dodává Severa, partner oddělení transakčního poradenství ve středí a jihovýchodní Evropě.

Podstatným impulzem pro optimismus světových manažerů je i nástup digitalizace a technologických trendů. „Češi si však zatím o digitalizaci spíše čtou, než aby ji skutečně implementovali,“ přemýšlí Severa.

To se však netýká dalšího fenoménu, který s novými technologiemi souvisí. Jednotlivé společnosti v honu na retailového zákazníka začínají „fušovat“ do dosud nových sektorů. Dochází tak k prolínání služeb třeba ve finančním, energetickém a telekomunikačním odvětví.

„Firmy, které jsou tradičně finanční, retailovému zákazníkovi nyní stále častěji nabízejí služby a produkty i z ostatních sektorů. Tím se strhává o zákazníka pomyslný boj,“ komentuje pro INFO.CZ tento fenomén Severa. „Myslím si, že tento trend je jasně patrný a předpokládám, že se udrží i v dalších letech.“

Jde přitom podle Severy o záležitost poměrně unikátní. „Myslím, že v tomto ohledu je svět za Českou republikou poněkud pozadu, jsme takovou testovací laboratoří,“ uzavírá manažer YS.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.