ČEZ klesl čistý zisk meziročně o 11 procent. Na vině jsou odstávky jaderných elektráren

ČTK

Info.cz

Energetická skupina ČEZ vykázala za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 14,7 miliardy korun, což je meziroční pokles o 11 procent. Tržby firmy se snížily o pět procent na zhruba 145 miliard korun. Negativní vliv na výsledky měly odstávky v jaderných elektrárnách. Vyplývá to z prezentace pro investory, kterou firma zveřejnila na svém webu.

Společnost nadále očekává, že za celý rok vykáže čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 18 miliard korun po loňském zisku 27,7 miliardy Kč.

Odhad celoročního provozního zisku firma snížila na 56 miliard z dosavadních 58 miliard Kč. Pro srovnání v loni za celý rok ČEZ vykázal provozní zisk 65,1 miliardy Kč.

Komplikace: porucha turbíny a kontroly svarů

Firma uvádí, že na její hospodaření negativně působí prodloužení odstávek v Jaderné elektrárně Temelín kvůli poruše turbíny a kontrolám svarů. Vliv má také projekt větrných elektráren v Polsku a kroky vynucené tamní legislativou. Kladně se do provozního zisku promítly nižší náklady na provoz a vyšší hrubá marže z prodeje elektřiny a zemního plynu, uvedl ČEZ.

Výroba elektřiny za letošní první tři čtvrtletí meziročně mírně klesla na 45,1 terawatthodiny. Výroba v jaderných elektrárnách se snížila o 11 procent, v uhelných elektrárnách v Česku naopak o šest procent vzrostla.

sinfin.digital