Čí bude Plzeňský Prazdroj? Zájem má i Kellnerova PPF

O koupi tradiční pivní značky se podle agentury Reuters předběžně uchází nejméně šest společností. Prazdroj je součástí pivovaru Anheuser-Busch InBev, který musí své aktivity ve střední Evropě omezit kvůli chystanému převzetí konkurence. Tím se AB InBev stane největším pivovarem na světě a bude kontrolovat víc než čtvrtinu globálního trhu. 

Společnost AB InBev se v loňském roce dohodla na převzetí pivovaru SABMiller. Evropské regulační úřady ale transakci podmínily tím, že AB InBev prodá aktivity SABMilleru v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

Kromě Plzeňského Prazdroje zahrnují aktivity AB InBev polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus. Jejich hodnota se pohybuje mezi 5 a 7 miliardami eur.

Předběžné nabídky na převzetí některých značek podle zdrojů Reuters podalo kromě PPF a japonského pivovaru Asahi také několik konsorcií. Maďarská energetická skupina MOL se například k předložení nabídky spojila s polským výrobcem džusů Maspex Wadowice Group a polskou pojišťovnou PZU.

Americký investiční fond Bain Capital spojil síly s evropským fondem Advent, na společné nabídce se dohodly rovněž fondy KKR a Mid Europa Partners. Další konsorcium pak tvoří švýcarská investiční firma Jacobs Holdings a kanadský penzijní fond PSP Investments, uvedly zdroje Reuters. 

Převzetí pivovaru SABMiller konkurenčním AB InBev je transakcí za 79 miliard liber.

SDÍLET
sinfin.digital