EK: Itálii a Belgii hrozí, že nedodrží rozpočtová pravidla

Šest zemí eurozóny včetně Itálie a Belgie by příští rok nemusely dodržet unijní rozpočtová pravidla, varovala dnes Evropská komise. Problémy může dělat především nadměrný deficit. Komise přišla s varováním poté, co zhruba měsíc zkoumala předložené rozpočtové plány zemí platících eurem na příští rok. Obecně se ale situace eurozóny zlepšuje a komise trend doporučuje podpořit pozitivní fiskální politikou, která by doplnila kroky Evropské centrální banky (ECB).

Vyplývá to z roční analýzy růstu a zprávy o mechanismu varování, které komise představila. Materiály souvisejí s takzvaným evropským semestrem, zavedeným v reakci na finanční krizi v roce 2010. Členským zemím umožňují získat představu, kam by měly v příštím roce orientovat svou hospodářskou politiku. Poukazují také na státy, kterým by mohly hrozit potíže.

„Každý členský stát by měl hrát svou roli: ty, které si to mohou dovolit, by měly více investovat, a ty, které mají menší fiskální prostor musejí pokračovat v reformách a prorůstové fiskální konsolidaci."

„Komise doporučuje pozitivní fiskální politiku na podporu růstu a měnové politiky Evropské centrální banky, která nemůže nést břemeno sama. Každý členský stát by měl hrát svou roli: ty, které si to mohou dovolit, by měly více investovat, a ty, které mají menší fiskální prostor musejí pokračovat v reformách a prorůstové fiskální konsolidaci," uvedl dnes předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Pro eurozónu jako celek proto komise v příštím roce doporučuje fiskální expanzi ve výši 0,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Přispět by to mělo k podpoře reforem i hospodářského růstu.

Křehký návrat k růstu

Evropa podle názoru unijní exekutivy zažívá křehký, ale relativně odolný návrat k růstu. Její HDP je vyšší než před krizí, snižuje se nezaměstnanost a naopak se zvyšují investice. Stále však přetrvává „dědictví krize", především v sociální oblasti, ale i například ve vysoké míře veřejného i soukromého zadlužení. Předložená zpráva o mechanismu varování upozorňuje na možnou hospodářskou nerovnováhu u 13 zemí Evropské unie, včetně například Německa. Česká republika mezi nimi zmíněna není.

Členské státy by podle názoru komise měly zdvojnásobit úsilí v podpoře investic, pokračování strukturálních reforem a udržení odpovědné fiskální politiky. Soustředit by se ale měly také na sociální spravedlnost a „inkluzivní" růst, ze kterého by měly prospěch co nejširší vrstvy obyvatel. Unijní exekutiva připomněla v této souvislosti svůj pracovní program na příští rok, v němž je například posílena role jejího investičního plánu.

„Pakt stability a růstu dál platí a budeme ho uplatňovat," prohlásil eurokomisař pro euro Valdis Dombrovskis. Situace v evropských zemích se podle něj zlepšuje také právě kvůli tomu, že komise tlačí na to, aby státy dodržovaly pravidla. Kromě Itálie a Belgie komise varovala před rizikem nadměrného deficitu rovněž Litvu, Kypr, Slovinsko a Finsko. Komise už také do hloubky zkoumá situaci ve Francii, Španělsku a Portugalsku.

Italský premiér Matteo Renzi už dal ale najevo, že jeho země rozpočtové plány měnit nehodlá. Řím, který na příští rok počítá s rozpočtovým schodkem 2,3 procenta HDP, žádá o „větší flexibilitu" v pravidlech a poukazuje například na břímě, které země nese v souvislosti s migrační krizí.

SDÍLET
sinfin.digital