Exšéf Volkswagenu bude dostávat 84 000 korun. Denně

Někdejší předseda představenstva koncernu Volkswagen, jemuž zlámala vaz aféra Dieselgate, utrpěl šrám na renomé, ale finančně strádat nebude. Martin Winterkorn (69), jak zní manažerovo jméno, bude podle nejčtenějšího německého listu Bild pobírat denní odstupné 3 100 eur (zhruba 84 000 korun).

Kontrakt, který začal 1. ledna, platí do konce života dotyčného a ročně mu vynese 1,1 milionu eur. Jde o nejvyšší podnikovou rentu v historii Spolkové republiky, zdůrazňuje list.

Winterkorn, který vedl Volkswagen od ledna 2007 do předloňského září a byl po dobu svého úřadování nejlépe placeným bossem na německé burzovní platformě DAX, je nicméně i držitelem třetího primátu – zmíněný skandál, který vypukl poté, co americká Agentura pro životní prostředí (US EPA) zveřejnila informaci o tom, že automobilka vybavila své vozy s dieselovým pohonem speciálním softwarem, který snižoval množství vznikajících oxidů dusíku při testech pod zákonný limit, je považován za největší průšvih v dějinách Volkswagenu.

Zapomeňte na skandál. Volkswagen se stane největší automobilkou světa, předstihne Toyotu

Odškodné pro řidiče v USA má činit v úhrnu 18 miliard dolarů, kompenzací pro evropské spotřebitele se domáhá i Evropská komise. Enormní náklady na „vyžehlení“ aféry si už vyžádaly propuštění 30 tisíc zaměstnanců.

Bývalý první muž automobilky ostatně nestrádal ani po svém vynuceném odchodu – až do konce loňského roku mu platila smlouva, na jejímž základě pobíral 1,6 milionu eur za rok. Bild navíc dodává, že ho neminul ani bonus ve výši dalšího 1,7 milionu eur, který představoval 30 procent pohyblivé složky jeho platu v obchodním roce 2015. Winterkorn ani stávající vedení výrobce to nekomentovali. „Ke smluvním záležitostem se zásadně nevyjadřujeme,“ zní stanovisko společnosti.

SDÍLET
sinfin.digital