Finanční sektor v Británii může kvůli brexitu přijít o 75 000 pracovních míst, odhaduje centrální banka

V britském finančním sektoru by v letech po vystoupení Británie z Evropské unie mohlo zaniknout až 75 000 pracovních míst. Podle dnešní zprávy BBC to předpokládá britská centrální banka. Ta se ale ke zprávě odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters. Londýn v současnosti dominuje světovému obchodování s měnami a je hlavním evropským finančním centrem.

Finanční ústavy působící v Londýně se obávají, že takzvaný brexit, tedy odchod Británie z EU, by mohl omezit jejich přístup k jednotnému evropskému trhu. Některé z nich už začaly přesouvat zaměstnance z Londýna a posilovat aktivity v jiných evropských zemích.

První velká oběť brexitu: Šéf Goldman Sachs naznačil přesun sídla z Londýna do Frankfurtu

Finanční sektor v Británii celkově zaměstnává přes milion lidí. Viceguvernér centrální banky Sam Woods začátkem října agentuře Reuters řekl, že prvotním dopadem odchodu z EU by mohl být v britském finančním sektoru zánik zhruba 10 000 míst. Dodal ale, že dlouhodobější dopad je nejistější a bude záviset na dohodě mezi Británií a EU o podobě brexitu.

Odhady ztrát pracovních míst v britském finančním sektoru v důsledku brexitu se výrazně liší. Výzkumná skupina Bruegel například v únoru předpověděla zánik zhruba 30 000 pracovních míst, zatímco šéf Londýnské akciové burzy (LSE) Xavier Rolet v lednu varoval před zánikem až 232 000 pracovních míst, poznamenal Reuters.

„Státy NATO jsou v ohrožení.“ Jaderné střely KLDR doletí i do Evropy, varuje Stoltenberg

Britská premiérka Theresa Mayová tento měsíc prohlásila, že „Londýn je a zůstane hlavním finančním centrem světa“. Reagovala tak na slova generálního ředitele americké investiční banky Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, který naznačil, že hlavním centrem evropských aktivit jeho podniku se kvůli brexitu stane místo Londýna německé město Frankfurt nad Mohanem.

SDÍLET
sinfin.digital