Google chce znovu spolupracovat s Huawei. Čínská společnost mezitím chystá vlastní vyhledávač

05. 03. 2020 • 15:01

Když americká vláda v loňském roce v podstatě donutila technologickou společnost Google ukončit aktivní podporu výrobkům společnosti Huawei, vypadalo to, že čínský komunikační obr má namále. Po mnoha měsících se zdá, že situace se začíná obracet. Agentura DPA informovala, že Google požádal americkou vládu o udělení výjimky, aby obě společnosti mohly znovu plně spolupracovat. 

Nejnovější telefony Huawei po rozhodnutí americké vlády přišly o propojení s „obchodem“ Play, jehož prostřednictvím mohou uživatelé přístrojů s operačním systémem Android instalovat aplikace. Úplnou podporu pak ztratily i v případě jednotlivých a oblíbených aplikací vyvinutých přímo společností Google. To samozřejmě omezilo prodeje Huawei mimo Čínu, firma však vyvinula vlastní systém a snaží se telefony prodávat dále. Navzdory očekáváním analytiků společnost vykázala loni rekordní výnosy a zůstala v zisku.

Zprávu o nečekaném kroku Googlu přinesl viceprezident společnosti Sameer Samat. Zatím není úplně jasné, kdy americká vláda bude o případné výjimce rozhodovat, ale nestane se tak poprvé. Už před několika měsíci vyhověla Microsoftu, který chtěl, aby na laptopech Huawei nadále bez omezení běžel operační systém Windows. Je tak klidně možné, že vláda žádosti společnosti Google nakonec vyhoví. 

Huawei nicméně nadále vyvíjí vlastní infrastrukturu. A to nejen operační systém a vlastní „obchod“ s aplikacemi. Podle amerického magazínu Forbes se Číňané pouští i na trh s internetovým vyhledáváním, kterému neohroženě řadu let vládne právě Google.

Vývojáři z komunity XDA-Developers vyhledávání Huawei testovali. Podle nich jde zatím jen o „základní vyhledávací aplikaci pro vyhledávání stránek, videa, zpravodajských článků a obrázků.“ Je tak prý zatím předčasné odhadovat, zda může vyhledávání Huawei časem konkurovat samotnému Google či vyhledávání Bing od Microsoftu.

 

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
16. 01. 2021 • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
16. 01. 2021 • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.