Huawei už není zakázané ovoce. Trump firmám znovu dovolil obchod s Číňany

Adam Kotrbatý, adk

10. 07. 2019 • 12:30

Americká administrativa svolila ke znatelnému ústupku ve sporu s Huawei. Oznámila, že vyhoví americkým společnostem a umožní jim, aby s čínskou firmou nadále obchodovaly. Prezident Donald Trump tak plní závazek, který dal po schůzce s čínským lídrem Si Ťin-pchingem na summitu zemí skupiny G20. Zákaz se bude dál vztahovat jen na oblasti, v nichž by Číňané mohli představovat hrozbu pro národní bezpečnost.

Krok znamená dočasné příměří na jedné frontě obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Vítají jej hlavně americké technologické společnosti, které měsíce lobovaly za zmírnění přísných podmínek. Trump původně v květnu zakázal americkým firmám obchodovat s Huawei, pokud jim ministerstvo obchodu neudělí zvláštní licenci.

Nařízení bude v jádru dál platit. Ministr obchodu Wilbur Ross upřesnil, že Huawei zůstane na černé listině a pro spolupráci s ním bude potřeba povolení. Až na výjimky týkající se národní bezpečnosti by však nově nemělo být nijak složité toto povolení získat. „Ministerstvo obchodu vydá licence, pokud ve věci nebude existovat hrozba pro národní bezpečnost,“ potvrzuje Ross.

Přesné podmínky administrativa neupřesnila. Neprozradila ani, jak dlouho bude zmírnění pravidel trvat. Prezidentův ekonomický poradce Larry Kudlow prohlásil, že tomu bude „jen na omezenou dobu“. Je tak možné, že pokud Trump a jeho lidé nebudou spokojení s pokrokem vyjednávání o obchodní dohodě s Čínou, pravidla opět zpřísní. V praxi jde o další nástroj obchodní války a nátlaku, který na sebe obě mocnosti v ekonomické oblasti vyvíjejí.

Rychlý obrat

S ústupky Pekingu nebyli po Trumpově vyjádření na summitu G20 v Ósace spokojení někteří členové administrativy ani členové Republikánské strany. Ministerstvo obchodu ještě minulý týden vydalo pokyn pro zaměstnance resortu, aby k Huawei přistupovali stejně jako dosud. Senátor Rick Scott a kongresman Jim Banks označili zprávy o ústupcích Huawei za „extrémně problematické“. A prezidentův spojenec v horní komoře Marco Rubio řekl, že pokud Trump přistoupí k úlevám, zákonodárci jeho rozhodnutí zvrátí. Zda teď Kongres skutečně zasáhne, ale zatím není jasné.

Nejasné také zůstává, kterých firem se bude rozhodnutí administrativy týkat. Není zřejmé, zda s Huawei bude moci obchodovat například výrobce čipů Intel. Jeho produkty jsou využívané při konstrukci 5G sítí, kvůli nimž americké zpravodajské služby varovaly před obchodováním s Huawei. Firmu viní z kybernetické špionáže ve prospěch čínské komunistické strany, Huawei nařčení odmítá. Jak jsme na INFO.CZ již dříve informovali, dění kolem firmy je navzdory odůvodněným obavám stále motivované hlavně obchodem.

Další společnosti jako Google využily 90denní výjimky, kterou Trump zavedl koncem května. Google předtím prohlásil, že v důsledku zařazení Huawei na černou listinu přestane dodávat do jejích telefonů svůj operační systém Android. Uživatelé Huawei také neměli mít přístup k aktualizaci a nákupu nových aplikací z obchodu Google Play.

SDÍLET