Itálie lavíruje nad propastí. Vláda zachrání krachující nejstarší banku světa

ČTK

Italská vláda zřejmě vnímá bezprostřední riziko bankovní krize a rozhodla, že z veřejných zdrojů zachrání banku Monte dei Paschi di Siena. Ta je třetí největší v zemi a nejstarší na světě. Po otřesu způsobeném nedělním referendem je to další moment, kdy země doslova „za minutu dvanáct“ uklidňuje skeptické trhy.

Rozhodnutí o budoucnosti banky by mohlo padnout již o tomto víkendu. Agentuře Reuters to dnes sdělilo několik informovaných zdrojů. Banku udrží při životě jen nový kapitál, avšak naděje na jeho získání ze soukromých zdrojů se po rezignaci premiéra Mattea Renziho výrazně snížily.

Monte dei Paschi si musí obstarat nový kapitál, aby se mohla vypořádat s vysokým objemem špatných úvěrů a zůstala solventní. Akcionáři banky minulý měsíc schválili plán vydat do konce prosince nové akcie v hodnotě pěti miliard eur. Banka v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší evropskou banku.

Premiér Renzi utrpěl v neděli porážku v referendu o reformě ústavy a oznámil, že podá demisi. Po krachu referenda a Renziho rezignaci investoři ztratili ochotu dávat kapitál do italského bankovnictví, které je vysoce zatíženo nesplácenými úvěry. Krach rekapitalizace Monte dei Paschi by totiž mohl mít dominový efekt na italský bankovní sektor, kde nový kapitál nutně potřebuje sedm dalších bank.

sinfin.digital