Jádro na vlnách? Čína chystá plovoucí reaktor

ČTK

07. 11. 2016 • 14:49

Zatímco Japonsko po tragédii ve Fukušimě přemýšlí, jak své jaderné elektrárny uchránit před vlnami, Čína je naopak chce poslat přímo na moře. Plovoucí redaktor, který teď začala stavět, chce mít k dispozici do roku 2020. 

Moře sporů

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam. V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.

 Světové prvenství v nasazení plovoucí jaderné elektrárny podle některých zdrojů už získaly Spojené státy, které v 60. a 70. letech využívaly u Panamského průplavu a v Antarktidě dopravní loď Sturgis s reaktorem o výkonu deseti megawattů na palubě. Plány na komerční využití však ochladila řada jaderných havárií na souši, vrcholící katastrofou v Černobylu. Rusko hodlá v příštím roce uvést do provozu svou první plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov.

SDÍLET