Kapr za dvacku, litr tuzemáku za stovku. Podívejte se, kolik jste za Vánoce zaplatili za socialismu

Vzpomínáme rádi. Na mládí, na zážitky z dětství, na staré časy, kdy bylo přeci vše tak levné. Se vzpomínkami ale často tvrdě nesouhlasí realita. Třeba Vánoce vyšly za socialismu ve skutečnosti dráž než nyní.

Abychom mohli srovnat ceny, které během přípravy na svátky lidé zaplatili tehdy a teď, musíme brát v úvahu i příjmy. Průměrná mzda v roce 1989 činila přesně 3 170 korun. Z dat Českého statistického úřadu zjistíme, že letos dostávají Češi průměrně 27 220 korun. To je zhruba 8,5krát více.

Vybrali jsme několik vánočních nezbytností a zjistili, že aby jejich ceny odpovídaly těm socialistickým, muselo by dnes být v obchodech podstatně dráž.

Samozřejmě jsou segmenty, v nichž se reálně pohybují ceny výše. My jsme se však drželi čistě ducha Vánoc. Podrobnější data o vývoji cen i mimo sváteční potřeby můžete najít v datech ČSÚ.

Kapr

Tradiční chod štědrovečerní večeře. Pokud jste chtěli kapra v roce 1989, zaplatili jste za něj 20 korun za kilogram. Dnes seženete v Praze stejnou rybu za nějakých 90 korun. V přepočtu by přitom měl stát zhruba 170 korun.

Bramborový salát

Ke kaprovi patří bramborový salát. Kilo brambor v roce 1989 stálo 1,60 korun. Letos se jeho cena pohybuje na 15 korunách. Tady to v přepočtu vychází dráž (stejná cena vychází na 13,60 Kč). Jenže když přidáme další potřebné suroviny, dostaneme se na jiná čísla. Třeba 10 vajec stálo 13 korun, tudíž byste ho v obchodech měli sehnat za 110 Kč. Místo toho zaplatíte jen 30.

Cukroví

Odhlédneme od toho, že si spousta Čechů oblíbila nakupování hotového vánočního cukroví. Před rokem 1989 se mnohem více peklo v domácnostech. A tak hospodyňky sháněly suroviny. Těch před Vánoci bylo více než během roku, i tak ale nebylo nakupování nejjednodušší činností.

Opět srovnejme několik vybraných surovin. Kilo pomerančů tehdy vyšlo na 14 korun. To vůbec neodpovídá dnešním 30 korunám. Kdybyste platili stejně, museli byste si připravit 119 Kč. V případě hladké mouky, kterou nyní seženete za 15 korun na kilo, je rozdíl více než 12 Kč. V roce 1989 stála 3,20 korun, tudíž byste měli platit zhruba 27 korun.

Pokud jste zvyklí přidávat do cukroví rum, vězte, že litr tuzemáku tehdy vyšel na 100 korun. Aktuální cena stejné lahve je 229 Kč, nikoli 850 Kč.

Dárky

Samozřejmě záleží, čím se chystáte své blízké obdarovat. Ceny elektroniky nemá smysl srovnávat. Počítač dnes seženete rozhodně levněji než za několik měsíčních platů. Zajímavější je to v případě oblečení. Taková pánská košile vyšla v roce 1989 lehce před 148 korun. Dnes běžné košili seženete za cenu kolem 600 korun. Samozřejmě ale můžete sehnat i dražší modely než za 1258 Kč (kolik by měla stát).

SDÍLET
sinfin.digital