Konec kultu dolaru. Čeští burziáni přijdou o zelený doping, Wall Street se může prodražit

E15 Premium, Jaroslav Bukovský

E15 PREMIUM | Tuzemští investoři mají na opačné straně Atlantiku silného spojence. Je jím americký dolar, který letos zatím dokázal eliminovat rozhodující většinu téměř pětinové ztráty akcií na Wall Street. Alespoň optikou tuzemského konta vedeného v korunách. Důvodem je letošní masivní a inflací tažené posílení amerického dolaru, konkrétně vůči koruně takřka o třináct procent. Utéct s penězi za oceán se tak letos zatím z pohledu českého investora ukázalo jako efektivní obrana proti geopolitickému zemětřesení. „Válečný“ kult amerického dolaru ovšem začíná slábnout a karta se obrací.

„Na aktuálních úrovních je již dolar příliš silný a můžeme se postupně dostat do fáze, kdy začne své předchozí silné zisky postupně odevzdávat a dostane se na výrazně slabší pozice,“ soudí ekonom společnosti Conseq Michal Stupavský. Zatímco tak akcie v Praze i za Atlantikem ztratily letos shodně přibližně 19 procent, tvrdší dolar ovšem udělal ze zámořské investice podstatně méně tragičtější volbu. Síla americké měny vůči koruně vyvrcholila koncem září takřka pětiletým maximem.

Od té doby ovšem zelená bankovka vůči české měně zhruba o čtyři procenta poklesla a dolarové investice tak kvůli vývoji měnového kurzu naopak mírně ztratily. Spanilá jízda dolaru je tak zřejmě u konce a pro korunového investora tak ztrácí auru výnosového dopingu.

„Čekáme silnější dolar v krátkém období a posílení koruny vůči němu na ročním a dvouletém období,“ praví v říjnové prognóze české Citi její ekonom Jaromír Šindel. Podle očekávání Citi dolar v příštích třech měsících může ještě posílit až na 26,60 koruny, a dále tak mírně podpořit případnou investici tuzemského investora v zámoří, poté však bude trendově slábnout.

sinfin.digital