Konec levného benzinu? Dohoda ropných velmocí požene ceny nahoru

Ropný trh je v nebývalém pohybu a pocítí to i lidé v Česku. Cena ropy stoupla v reakci na víkendovou dohodu o omezení těžby o pět procent na nejvyšší hodnoty od loňského léta. Logicky se to projeví na cenách pohonných hmot. Benzín může zdražit rovnou o několik korun.

Za benzin a naftu si Češi připlatí, i když ceny neporostou o čtvrtinu jako u ropy. Podle analytika Petra Báči z ČSOB se cena ropy promítá do cen pohonných hmot zhruba ze třetiny. Příští rok by mohl litr benzinu být asi o dvě až tři koruny dražší. 

„Zásadně nahoru by ceny ropy už jít neměly. V průběhu příštích několika měsíců by se mohly pohybovat kolem 60 dolarů za barel,“ domnívá se Báča. Dodává, že ceny ropy je těžké odhadovat a záleží, jak budou země vzájemné dohody dodržovat. Po prudkém zdražení totiž zavládla na trhu skepse ohledně toho, zda budou země úmluvu plnit.

Ropa prudce posiluje. Po omezení těžby vzrostla o pět procent

V Česku bude mít vliv na ceny pohonných hmot také Česká národní banka. Hodlá nadále ovlivňovat kurz koruny, který má na ceny benzínu a nafty u nás zásadní vliv. 

„Bude to záviset i na kurzu koruny k americkému dolaru, takže s tím může trošku zamávat i případný konec intervencí,“ vysvětluje Báča. Pokud koruna posílí, pohonné hmoty zlevní.

Odhaduje se, že ČNB ukončí intervenčí režim až v polovině příštího roku. Česká národní banka ale pravděpodobně nebude chtít, aby koruna skokově posílila. Změna ceny benzinu a nafty by proto měla být postupná.

SDÍLET
sinfin.digital