Kouzla nebo lepší výběr daní? Podívali jsme se, proč Česko hospodaří nejlíp v historii

Více peněz z daní, anebo kouzla rozpočtem. Otázka, proč stát letos hospodaří tak dobře, rozděluje nejen voliče, ale i analytiky. Komu dávají za pravdu nejnovější čísla o plnění státní pokladny? 

Ministr financí Andrej Babiš má jasno. Za pozitivním výsledkem vidí lepší výběr daní. Část analytiků ale tvrdí, že rekordní říjnový přebytek státní pokladny ve výši 98 miliard korun způsobily nedostatečné investice.

Info.cz se na údaje ministerstva financí, které prezentovalo na nedávné snídani s vybranými analytiky, podívalo podrobněji. Výsledek je poměrně jasný, jak můžete vidět na přiložené grafice.

Loni v říjnu stát hospodařil se schodkem 29 miliard korun. Nejvíce se do hospodaření promítly lepší daňové příjmy. Ve srovnání s loňským rokem letos narostly o 56 miliard korun (DPH, daně z příjmu právnických a fyzických osob, sociální pojištění). Více peněz (o pět miliard korun) přiteklo i ve formě dotací z Evropské unie.

O 11 miliard korun stát zaplatil méně na úrocích státního dluhu. Investice klesly o 49 miliard korun, což se samozřejmě na výsledku rozpočtu projevilo pozitivně. Výdaje do stavby dálnic či železnic ovšem v dalších letech porostou a v roce 2019 by na ně mělo směřovat už více než 100 miliard korun.

Jediným negativním ukazatelem státního rozpočtu zůstává již tradičně vývoj sociálních dávek a náhrad zaměstnancům. Stát na ně vyplatil dohromady o 12 miliard korun více než v roce předchozím.

sinfin.digital