Kuba chce Česku splatit dluh rumem. Nabízí zásoby na sto let

Info.cz

Originální způsob, jak Česku splatit starý dluh z období socialismu, vymyslela Kuba. Ta dluží necelých sedm miliard korun, jenže nemá peníze. Ministerstvu financí tak nabídla, že místo nich pošle rum.

Česká strana sice dává přednost splátkám ve formě peněz, případnou variantu, o níž informovala MF DNES, však nezavrhuje. Podle BBC by Česko v takovém případě získalo zásobu rumu na dalších sto let.

„Kuba nemá peníze, ale rumu má dost,“ zhodnotil situaci zpravodaj BBC v Praze Rob Cameron.

„Jedná se o relativně neznámé značky, které mohou být dobré, ale tady by se tomu musela udělat reklama a vůbec je u nás uvést na trh,“ řekla českému listu náměstkyně ministra financí Lenka Dupáková.

V úvahu připadá ještě dodávka léků, jenže ty zatím nemají v Evropské unii dostatečnou certifikaci a s jejich prodejem by mohl být problém. Naopak rum by šlo zobchodovat snadněji. „Pokud by to nastalo, dražili bychom jej za nejvyšší cenu,“ prozradil Blesku ministr financí Andrej Babiš.

Historie dluhu sahá ještě do dob před rokem 1989. Vznikl během studené války, kdy tehdejší Československo dodávalo na ostrov zboží nebo tzv. speciály (například zbraně).

Kuba je s téměř sedmi miliardami největším dlužníkem Česka. Za ní jsou s odstupem země bývalé Jugoslávie a Súdán.

sinfin.digital