Mynářův černý kůň definitivně narazil. Kyrgyzstán ukončil smlouvu s Liglassem, za který Hrad lobboval

Lukáš Pospíšil, lup

11. 10. 2017 • 11:41

Sága české firmy Liglass, která v Kyrgyzstánu po nestandardním lobbingu z Hradu získala zakázku na dostavbu vodních elektráren, je definitivně u konce. Tamní vláda smlouvu oficiálně jednostranně ukončila, jak dříve avizovala. Liglass, který nezaplatil v termínu smluvně dojednanou částku, se opakovaně hájí, že se stal cílem negativní kampaně a zvažuje arbitráž. K té podle dřívějších vyjádření hodlal přikročit právě po ukončení smlouvy.

Ještě v pondělí zástupci Liglassu nehodlali přiznat prohru. Tvrdili, že se miliardové zakázky na výstavbu kaskády vodních elektráren nechtějí vzdát a že s kabinetem budou dále jednat. Dnes je – zdá se – konec nadějí. Vláda potvrdila, že jsou pro ni návrhy Liglassu nepřijatelné a že firma sama je nedůvěryhodný partner. Smlouvu v souladu s dřívějším oznámením jednostranně ukončila. Jedná se o oficiální tečku, vypovězení smlouvy vláda avizovala už v poté, co firma v polovině září nedodržela sjednané podmínky.

Liglass v pondělí na svých stránkách uvedl, že připravuje dodatek k investiční smlouvě, který bude obsahovat řešení problémů. Protinávrhy ale byly pro kyrgyzskou vládu nepřijatelné, jelikož nevycházejí z dříve uzavřených dohod, jak sama poznamenala v prohlášení. Vyžadovalo by to prý další rozhodnutí kabinetu a tedy i další prodlužování současného stavu. Liglass chtěl řešit vzájemné rozpory ve tříměsíční lhůtě.

„Vláda Kyrgyzstánu nejedná s Liglass Trading CZ ohledně další spolupráce, která by probíhala na základě rámce vytyčeného uzavřenou smlouvou,“ stojí v oficiálním prohlášení. Vláda uvedla, že Liglass o chystaném kroku naposledy spravila 5. října po jednání výboru pro průmysl a energetiku a dala znovu najevo, že o spolupráci nadále nestojí, protože Liglass nezaplatil v termínu víc než 800 milionů korun, kterými chtěl stát vyplatit z projektu ruskou firmu RusGidro.

Generální ředitel Liglassu Michal Smelík dříve uvedl, že právě definitivní ukončení smlouvy ze strany Kyrgyzstánu pro něj bude impulzem, aby se obrátil na mezinárodní arbitráž.

Pozornost k případu od začátku poutá nestandardní role Hradu. Za Liglass Trading, který je v oboru neznámou firmou a nemá přesvědčivé hospodářské výsledky, lobboval prezidentský kancléř Vratislav Mynář a následně i sám prezident Zeman. Ten to nedávno označil za běžnou činnost – podobně se prý zachoval v desítkách dalších případů a to, že zakázka pro Liglass „nedopadla“, označil v zásadě za standardní možnost.

Jak nedávno informovaly Aktuálně.cz a iHNed.cz, Liglass poslal loni Straně práv občanů, která má úzké vazby na prezidenta a jeho okolí, 200 000 korun. Následně se dočkal zmíněného doporučení ze strany hradního kancléře Mynáře. Ten odmítl spekulace, že by si firma jeho přízeň koupila. Zeman uvedl, že o daru nic neví.

SDÍLET