Národ stahovačů. Češi filmy a hudbu „pořizují“ na internetu

ČTK

Stahování filmů, videí a hudby z internetu je v Česku rok od roku oblíbenější. Loni tak učinili čtyři z deseti Čechů, v roce 2008 to byl každý desátý. Přehrávání či stahování hudby a filmu z internetu je populární především mezi mladými lidmi a s narůstajícím věkem opadá, zjistil Český statistický úřad.

Pro mladé lidi ve věku od 16 do 24 let je stahování z internetu samozřejmostí, film či hudbu si takto pořizuje 85 procent z nich. S postupujícím věkem využití klesá. U věkové kategorie 35 až 44 let je stahování oblíbené u poloviny lidí, mezi seniory nad 65 let stahuje zhruba každý šestnáctý (6,3 procenta).

I přes poměrně širokou popularitu sledování a stahování není zatím v Česku příliš rozšířené využití internetu k nákupu hudby a filmů. V minulosti si je tak pořídila zhruba dvě procenta Čechů. Nejčastěji koupili hudbu či film prostřednictvím internetu lidé ve věku od 25 do 34 let, bylo jich 48.000. Po nich to byli s počtem 41.700 osob mladí do 24 let.

ČSÚ také zjišťoval, jak moc lidé chodí do kina. Loni tam alespoň jednou zašla téměř polovina Čechů. Nejčastějším důvodem, proč si lidé návštěvu kina odpustili, byl nedostatek zájmu a času, ale i vysoká cena vstupenky či velká vzdálenost do nejbližšího kina. 

sinfin.digital