Nazlobení burzovní Davidové nafukují bublinu proti Goliášům z Wall Street

Z NEWSLETTERU LEOŠE ROUSKA | Spekulativní bubliny přicházejí a odcházejí. Jen některé ale vstoupí do všeobecného povědomí pod chytlavým pojmenováním. Ta poslední by se mohla jmenovat burziáni začátečníci a aktivisti z Redditu poráží páprdy z Wall Street. Alternativní pojmenování by mohlo být: Emotikony proti burzovnímu slangu.

Obchodování na kapitálových trzích bývalo pro obyčejné smrtelníky vždy zahaleno do těžko srozumitelného odborného názvosloví. Dnes mnohdy stačí chápat jen významy počítačových emotikonů, kterými lze prokládat text. Když se v chatu skupiny Wallstreetbets na sociální síti Reddit objeví obrázky startujících raket 🚀, slouží pro ostatní jako výzva, aby se měli na pozoru. Totéž platí pro klesající křivku 📉. Autor těmito obrázky naznačuje, že očekává prudký růst či pokles tržní hodnoty akciového titulu, který obvykle označí pouze jeho burzovní zkratkou, nikoli celým názvem společnosti. V posledních týdnech ovládly část zejména amerických burzovních trhů milionové davy drobných investorů, z nichž mnozí měli donedávna s akciovými obchody pramálo zkušeností. Emotikony jim pomohly, aby se rychle zorientovali.

Na webu lze najít návody, rady, instruktážní videa či recepty na cokoli. Proto nepřekvapí, že sociální sítě již léta slouží jako veřejné on-line poradny pro burzovní spekulanty bez rozdílu úrovně jejich znalostí. V minulosti jednotliví investoři obvykle vyráželi sami za burzovními obchody, jakmile v kyber-studovně načerpali domnělé či reálné znalosti. Jak známo, na internetu se těžko něco utají, a tak sdílená obchodní moudra někdy inspirovala více drobných i větších burziánů k tomu, aby udělali totéž. Objednávky pro nákup či prodej ovšem následně nekoordinovali. Pouze jeden od druhého opisovali. Před několika lety povýšil investiční plagiátorství na úroveň úspěšného byznysu izraelský on-line broker eToro, jehož během pandemie proslavily na Youtube takřka všudypřítomné reklamní klipy s Alecem Baldwinem.

Burzovní škola hrou v emotikonech

Letos se ale jedna věc přece jen změnila. Sdílení znalostí, zkušeností a dat o vlastních investicích nahradilo sešikování davu investorů pod vlajkou peněz a vzteku neboli 💰 a 😠. Jak nejlépe může drobný americký investor z ulice ukázat vztyčený ukazováček elitě z Wall Street, na kterou má stále vztek kvůli recesi způsobené hypotéční krizí po roce 2008, než tím, že tyto profesionální burziány porazí na jejich domácím hřišti? Pro šiky lidí z Wallstreetbets je výdělek na burzovních spekulacích na úkor velkých hráčů o to sladší. Vznikla tak digitální obdoba dříve off-line protestního politického hnutí pod názvem Occupy Wall Street. To současné je ale zatím stále ještě převážně o penězích a burzovních spekulacích než o politice.

Koronavirová pandemie urychlila proces digitalizace lidstva. Práce z domova a nemožnost během lockdownů utrácet peníze za obvyklé věci a zábavu, přiměla mnohé zkusit štěstí na burze. Snadno ovladatelné mobilní a on-line aplikace typu Robinhood či Interactive Brokers, které díky vysoké míře počítačové automatizace umožňují zprostředkovat obchody s akciemi za nulové nebo velmi nízké poplatky, srazily bariéru pro vstup do světa burz na podlahu. Když do tohoto mixu přidáte snadno pochopitelný návod co, jak a kdy obchodovat, on-line burzovní „lidové milice“ v počtu milionu i více členů jsou na světě a jsou připraveny vsadit obrovské sumy na jednu konkrétní spekulaci. Jejím cílem je způsobit růst cen vybraného akciového titulu, o kterém mezi profesionálními investory panuje skepse. Ti si stejný titul dříve za poplatek vypůjčili a okamžitě prodali v očekávání, že než budou muset cenné papíry vrátit, koupí si je levněji zpět. Jejich ziskem má být rozdíl mezi cenou na začátku a konci celé operace. Tomu ale zabrání drobní investoři „okupanti“ z Redditu, když začnou nákupy tlačit nahoru ceny právě těch akcií, do kterých velcí burziáni investovali takzvaně na krátko (podle anglického výrazu short). Investoři-shortaři jsou pak nuceni akcie také nakupovat, aby alespoň zčásti omezili své ztráty.

V posledních týdnech se takto dařilo nastartovat raketový růst (čím více 🚀, tím rychlejší) cen vybraných akcií a shortaře zaskočit. Objem a rychlost obchodů spuštěných davem amatérů-spekulantů z Wallstreetbets, včetně nazlobených jedinců, vede k burzovní horečce, která investory-shortaře semele a vyždímá. Anglicky se tento jev, kdy ceny akcií v hledáčku shortařů prudce rostou, nazývá short squeeze a v řeči Reddit fóra: 🚀 - cena letí na Měsíc (to the moon).

Zatímco amatéři pak na vzedmuté vlně rostoucí tržní hodnoty mohou nějakou dobu surfovat a zhodnocovat vložený kapitál, titáni z Wall Street počítají ztráty. Přestaly jim vycházet jejich jinak racionálně zdůvodněné sázky na pokles tržních hodnot společností v potížích. Boje mezi okupanty a obránci Wall Street se tak v posledních dnech odehrávaly na mnoha burzovních frontách, mezi nimiž dominovaly akcie provozovatele sítě kamenných obchodů s videohrami GameStop, pandemií podlomeného řetězce kinosálů AMC Entertainment či bývalého výrobce smartphonů BlackBerry.

Nazlobené burzovní milice skórují

Několik tradičních investičních fondů, včetně Citron Research či Melvin Capital, které vsadily na pokles tržní hodnoty společnosti GameStop prodělalo celkem zhruba 6 miliard dolarů. Místo pádu ceny akcií ze 40 dolarů za kus na 20 dolarů, jak očekával zakladatel fondu Citron Andrew Left, vzrostla během několika dní cena akcií GameStop na téměř 470 dolarů. „Svou pozici v GameStop jsem uzavřel při cenách nad 90 dolarů za akcii, což představovalo 100% ztrátu na této transakci. Nicméně jsme já i fond stále v pohodě,“ řekl Left v YouTube videu, aniž by upřesnil celkovou výši ztráty. V tomto videu také vzdává hold drobným investorům z Redditu: „Respektuji trh. Před Wallstreetbets jsem býval investorem mimo mainstream já.“

Stejně jako digitalizace zasáhla většinu lidských činností, tak se projevuje i v procesu vzniku a rozdmýchávání investičních bublin a spekulací. V tomto případě sdílí „zaručené“ investiční tipy mezi sebou více či méně zkušení drobní investoři rychlostí omezenou jen jejich internetovým připojením. Šeptanda patří ke všem bublinám. Tulipánová horečka v Nizozemsku zuřila několik let, než praskla. I současná burzovní mánie odezní. Způsobí ji únava samotných drobných investorů, z nichž nemálo na spekulativní vlnu naskočilo s pomocí úvěrů, a také zásah regulátorů a politiků. Americký senátor Sherrod Brown, který nastupuje za demokraty do čela výboru dohlížejícího na bankovnictví oznámil, že svolá zasedání k projednání situace na burzách. „Lidé na Wall Street se zajímají o pravidla, jen když se dostanou do potíží. Běžní pracující Američané už roky vědí, že současný burzovní systém na Wall Street není v pořádku, protože oni platí za jeho problémy. Je na čase, abychom pomocí rozhodnutí burzovní komise SEC a Kongresu zajistili, že ekonomika funguje pro všechny a ne jen pouze pro Wall Street,“ prohlásil ve čtvrtek senátor Brown.

Některé obchodní platformy tak v reakci na tato prohlášení přerušily obchodování s akciemi, do kterých proudilo nejvíce peněz od drobných investorů. Mnozí z nich zákaz berou nelibě, protože opatření nepovažují za svou ochranu, ale další vládní formu dotace investorům-Goliášům, které viní ze vzniku finanční krize před 13 lety.

Těžko říct, jestli je správně rozvášněný investiční dav dobré chránit před ztrátami, kterým by se po přirozeném opadnutí současné investiční mánie nevyhnul. I tak se už někteří amatéři spálili, když omylem nakupovali nesprávné akcie. V posledních dnech k tomu docházelo častěji než obvykle. Místo již zmiňovaného provozovatele kinosálů AMC Entertainment, došlo k rychlému skupování akcií finančně zdravé společnosti AMC Networks. Ta poskytuje služby streamingovým video službám typu Netflix, a tak se jí na rozdíl od AMC Entertainment daří i v době pandemie. Proto o akcie AMC Networks neměli zájem institucionální investoři spekulující na pokles cen akcií firem v nesnázích. Přesto ještě ve středu 26. ledna tržní hodnota AMC Networks strmě rostla. O několik hodin později prudce klesla na předchozí „nebublinové“ úrovně, když si investoři uvědomili, že nejde o ztrátového provozovatele zavřených kinosálů.

AMC Networks
AMC Entertainment

Jedná se o smutný důkaz toho, že během této burzovní bubliny dochází k vyhazování peněz z okna, odborně nazývané misalokace kapitálu. Snad se velcí i malí investoři, bez ohledu na jejich ztráty a míru vzteku z této bubliny poučí. Alespoň do té doby, než se nafoukne nějaká další.  Kdo ovšem neotálel a včas realizoval své zisky, se nyní může radovat a bouchat 🍾.

Probíhající události na burzách s nelibostí sleduje také počítačový programátor Jaime Rogozinski. Ten Reddit skupinu Wallstreetbets v roce 2012 založil, ale už několik let jí nevěnoval pozornost. To se změnilo letos. „Je to jako bych se díval na srážku vlaků v reálném čase,“ uvedl v rozhovoru pro deník Wall Street Journal.

O burzách se říká, že slouží jako křišťálová koule. Spíše než odrazem současného dění na trhu a ve společnosti jsou aktuální ceny akcií náznakem toho, co přijde. Panují obavy z toho, že důsledky posledních událostí na burzách ještě více prohloubí rozpolcenost americké společnosti.

SDÍLET
sinfin.digital