Obchod za 640 miliard korun, LinkedIn už oficiálně patří Microsoftu. Víme, jaké změny čekají uživatele

Jeden z největších obchodů v historii technologického segmentu potvrdili zástupci obou společností. Americký gigant stála akvizice 26,2 miliard dolarů (asi 638 miliard korun).

Převzetí LinkedInu ohlásil Microsoft už v červnu, teprve před pár dny ale dostal souhlas od Evropské komise, a mohl tak obchod úspěšně dotáhnout do konce.

„Pro naši společnost je to významný mezník. Věříme, že urychlí propojení světových profesionálů, aby je učinil ještě produktivnější a úspěšnější,“ prohlásil na firemním blogu výkonný ředitel LinkedIn Jeff Weiner.

Microsoft plánuje síť zapojit do vlastního systému. Měla by spolupracovat se službami Microsoft Office 365 a Microsoft Dynamics. Slibuje začlenit data uživatelů do Outlooku, notifikace z LinkedInu zobrazovat v tzv. Akčním centru a v neposlední řadě snazší úpravu profilu skrze Word.

LinkedIn

Největší profesní sociální síť na světě založená v roce 2002. V současnosti využívá jejích služeb 467 milionů uživatelů ve 200 zemích světa. Skrze uživatelské profily mohou personalisté hledat nové zaměstnance. Lidé hledající práci zase snadněji osloví potenciální zaměstnavatele. Nově ji vlastní společnost Microsoft.

Poslední věc by měla fungovat tak, že když v programu napíšete nebo upravíte životopis, budete moci zároveň aktualizovat i profil na sociální síti. To vše aniž byste opustili rozhraní Wordu.

„Jak jsme zdůraznili už před šesti měsíci, naší hlavní prioritou je urychlit růst LinedInu tím, že navýšíme jeho hodnotu pro každého uživatele sítě,“ tvrdí v prohlášení výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.

Minimálně v Evropě se však Microsoft bude muset smířit s omezeními. Evropská komise si vymínila, že v regionu Evropského hospodářského prostoru (do něhož kromě EU patří ještě Norsko, Island a Lichtenštejnsko) nesmí společnost nutit výrobce počítačů předinstalovávat aplikaci LinkedInu.

Microsoft proto sám oznámil, že aplikaci budou moci uživatelé odinstalovat a že přístup ke svým službám umožní i konkurenci.

Co se změní?

Uživatele LinkedInu čeká celá řada změn. Jejich data budou nově součástí Microsoft Office, notifikace se budou zobrazovat v Akčním centru Windows. Zároveň umožní upravovat životopis skrze Microsoft Word, rozšíří sponzorovaný obsah napříč vlastními platformami. Inovace se dotknou také služby LinkedIn Learning. Ta bude dostupná v celém ekosystému Windows.

„Komise se obávala navýšení uživatelské základny LinkedInu, což by dalším hráčům ztížilo provozování služeb v Evropském hospodářském prostoru. Navíc by postupně a nevratně zvýhodnila LinkedIn ve členských státech, kde už působí konkurenční služby,“ stojí v dokumentu, který komise vydala. V Česku například funguje byznysová síť ManagementMania.com.

Závazky musí Microsoft dodržovat alespoň pět let a na jejich plnění dohlédne osoba, kterou jmenuje Evropská komise.

Služeb LinkedIn v současnosti využívá 467 milionů lidí po celém světě, což z něj činí největší profesní sociální síť na světě. Uživatelé si ale často stěžují, že je příliš zaspamovaný, přeplněný a uživatelsky nepřívětivý. To by se nyní mělo změnit.

LinkedIn je s částkou kolem 638 miliard korun největší akvizicí v historii Microsoftu. Dosud nejvíce zaplatil za pět let starý nákup Skypu. Komunikační program však odkoupil zhruba za pětinovou cenu. Zaplatil 8,5 miliard dolarů (cca 207 miliard korun).

SDÍLET
sinfin.digital