Odkud přijdou černé labutě? 13 největších hrozeb pro světové trhy

Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu a oficiální začátek dchodu Velké Británie ze struktur Evropské unie jsou možná nejskloňovanější, ale ne jediné události, které by letos mohly zahýbat trhy. Analytici britského bankovního domu Barclays popsali třináct dalších potencionálních geopolitických a hospodářských hrozeb, takzvaných černých labutí. Tedy nepředvídatelných a náhlých událostí, které by mohly na trzích způsobit velkou paseku.

Írán kvůli napjatým vztahům s USA podnikne další testy balistických raket

Budoucí americký prezident Donald Trump nešetřil v předvolební kampani ostrými výroky na adresu Íránu. Islámské zemi například hrozil vypovězením jaderné dohody, kterou dojednala administrativa Baracka Obamy a která přinesla uvolnění sankcí. Není jasné, kolik toho Trump po nástupu do funkce splní a zda bude držet tvrdou linii vůči Íránu. Analytici Barclays nicméně upozorňují, že Teherán by kvůli takovým výrokům mohl podniknout další testy balistických raket, které by se nejspíše setkaly s odvetou v podobě protíránských sankcí. Nastalá situace by mohla zahýbat s íránským vývozem ropy. Pokles jejího objemu na světových trzích následně zvýší její cenu.

Venezuela nezvládne platit dluhy

Venezuela se nachází v hluboké hospodářské krizi, do níž se dostala zejména kvůli propadu cen ropy, na jejímž vývozu je tamní ekonomika silně závislá. Protože patří mezi největší producenty na světě, hrozí jí potencionální krach. Efekt by byl podobný jako v předchozím bodu: snížení vyváženého objemu a růst ceny této komodity na trzích.

Jako na houpačce. Bitcoin po silném růstu zaznamenal největší ztrátu za dva roky

Rozsáhlá kontaminace vody

Ceny ropy a zemního plynu na světových trzích by zvedla také rozsáhlá ekologická havárie, při níž by došlo ke znečištění velké vodní plochy.

Nepokoje v Chile po volbách

V listopadu se v Chile budou konat všeobecné volby. Případné nepokoje mohou narušit produkci mědi, která zahýbe její cenou na světových trzích – směrem nahoru. Pro lidstvo se jedná o životně důležitý kov s celou řadou využití – například v energetice.

Ruské aktivity na Ukrajině

Směrem nahoru by se mohly letos pohybovat i ceny železné rudy. Další ruské vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny, totiž hrozí poškozením tamní produkce železné rudy.

Skládací pohřební urny a pivní etikety. S čím uspěje český export?

Jaderná havárie v Číně

Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011 vyvolala diskuzi napříč světem o rizicích výroby energie z jádra. Analytici Barclays předpokládají, že pokud by došlo k podobné havárii v nějaké čínské jaderné elektrárně, veřejné mínění se obrátí proti využívání energie z jádra. Poptávka po alternativních palivech by zřejmě zvýšila ceny zemního plynu.   

Hospodářský úpadek významného světového odběratele

Do cen na trzích s komoditami promluví hospodářský úpadek majoritního odběratele dané komodity. S poklesem poptávky klesne i cena komodity.

Obchodní válka s Čínou

Totožný scénář jako v předešlém případě by nastal v okamžiku vypuknutí obchodní války mezi USA a Čínou, která způsobí celosvětové napětí. V tomto ohledu budou klíčové kroky nastupujícího prezidenta USA Donalda Trumpa, pro kterého je Čína velké téma. Peking přitom není složité necitlivými kroky rozlítit.

Asijci ovládli české reality. Loni za ně dali 36 miliard korun

Úspěch Elona Muska

Ceny zemního plynu srazí dolů úspěch amerického podnikatele a vizionáře Elona Muska. Pokud se mu povede s masovým úspěchem realizovat rozpracovaný koncept elektroautomobilu Tesla nebo dojde k průlomu v produkci baterie do elektromobilu, očekávají analytici pokles poptávky po pohonných hmotách, důsledkem čehož poklesne i cena zemního plynu.

Obchodní válka mezi USA a Mexikem

V prezidentské kampani republikánský kandidát Donald Trump hovořil o plánu uvalit na dovoz výrobků amerických firem vyrábějících v Mexiku 35procentní clo nebo daň či o nutnosti vyjednání nových podmínek v obchodní dohodě o volném obchodu (NAFTA). Barclays varuje, že restrikce můžou vyvolat obchodní válku mezi USA a Mexikem, v níž by se stal vývoz amerického zemního plynu do Mexika nevýhodný. Kvůli klesající poptávce následně poklesnou ceny zemního plynu na trzích.

Severní Korea a testy jaderných zbraní

Severokorejský vůdce Kim Čong-un během novoročního projevu uvedl, že Severní Korea dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. Testy jaderných zbraní mohou ohrozit přepravu komodit, které srazí jejich cenu na světových trzích.

Hlas rozumu. Stát už nemůže beztrestně ohrožovat soukromý byznys

Čínské aktivity v Jihočínském moři

Jihočínské moře je důležitou dopravní tepnou, proudí tudy zhruba třetina světového obchodu. Zároveň je to vysoce konfliktní oblast, na níž si zejména kvůli bohatým nalezištím nerostných surovin dělá nároky řada asijských zemí, včetně Číny, ale kde mají strategické zájmy i Spojené státy. Pokud Čína ve sporných vodách postaví těžební plošiny, hrozí eskalace napětí a komplikace v přepravě, která se negativně odrazí na cenách.

Další teroristické útoky v Turecku

V Turecku v loňském roce došlo k řadě teroristických útoků. Pokračující vražedné násilí rozkolísá ceny ropy a zemního plynu v obou směrech – nahoru i dolů. Podle analytiků může narušit přepravu nerostných surovin i poptávku po ropě a zemním plynu.

 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital