Odkud přijdou černé labutě? 13 největších hrozeb pro světové trhy

Lucie Štěchová

Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu a oficiální začátek dchodu Velké Británie ze struktur Evropské unie jsou možná nejskloňovanější, ale ne jediné události, které by letos mohly zahýbat trhy. Analytici britského bankovního domu Barclays popsali třináct dalších potencionálních geopolitických a hospodářských hrozeb, takzvaných černých labutí. Tedy nepředvídatelných a náhlých událostí, které by mohly na trzích způsobit velkou paseku.

Írán kvůli napjatým vztahům s USA podnikne další testy balistických raket

Budoucí americký prezident Donald Trump nešetřil v předvolební kampani ostrými výroky na adresu Íránu. Islámské zemi například hrozil vypovězením jaderné dohody, kterou dojednala administrativa Baracka Obamy a která přinesla uvolnění sankcí. Není jasné, kolik toho Trump po nástupu do funkce splní a zda bude držet tvrdou linii vůči Íránu. Analytici Barclays nicméně upozorňují, že Teherán by kvůli takovým výrokům mohl podniknout další testy balistických raket, které by se nejspíše setkaly s odvetou v podobě protíránských sankcí. Nastalá situace by mohla zahýbat s íránským vývozem ropy. Pokles jejího objemu na světových trzích následně zvýší její cenu.

Venezuela nezvládne platit dluhy

Venezuela se nachází v hluboké hospodářské krizi, do níž se dostala zejména kvůli propadu cen ropy, na jejímž vývozu je tamní ekonomika silně závislá. Protože patří mezi největší producenty na světě, hrozí jí potencionální krach. Efekt by byl podobný jako v předchozím bodu: snížení vyváženého objemu a růst ceny této komodity na trzích.

Jako na houpačce. Bitcoin po silném růstu zaznamenal největší ztrátu za dva roky

sinfin.digital