Penta proti obcím. V okolí letiště Vodochody se už nesmí stavět nové domy

Úřad pro civilní letectví vytvořil okolo Letiště Vodochody ochranné pásmo. Obce v jeho okolí ho budou muset zapracovat do svých územních plánů. Podle mluvčího Penty Ivo Mravince je to pro ně dobrá zpráva, přesto k výstavbě letiště  nedojde dříve než za pět let. 

Podle informací ČTK se už v určeném ochranném pásmu nebudou moci stavět obytné domy. Dokument úřadu pro civilní letectví se týká stávající infrastruktury a úrovně provozu. Pokud by se letiště rozšiřovalo, muselo by jeho vedení úřad zažádat o vytvoření nového pásma. Uvnitř toho současného se nachází 50 staveb, u kterých musí letiště zajistit plnění všech hlukových limitů.

„Kromě ochrany samotného letiště je vyhlášení OHP důležité i pro ochranu lidí před spekulanty, kteří ve spolupráci s některými obcemi totálně ignorují existenci letiště a snaží se umísťují rezidenční zástavbu do jeho těsné blízkosti. Lidem pak domy prodávají s tím, že žádné letiště nebude."

Letiště Vodochody vlastní investiční skupina Penta, která chce do projektu na rozšíření a vybudování mezinárodního letiště investovat tři miliardy korun. Původně mělo být letiště v provozu už letos. Jak ale uvedl Mravinec, v budoucích pěti až osmi letech ke stavbě letiště určitě nedojde. 

Projekt se totiž opožďuje kvůli sporům ohledně posouzení vlivu na životní prostředí EIA a stížnostem obcí. Penta nejdříve souhlas EIA obdržela, ministerstvo životního prostředí ale o rok později kladné stanovisko  zrušilo. V květnu také Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí, které se rozšíření letiště snaží zabránit. 

Obce v okolí nesouhlasí s rozšířením letiště. Starostka obce Panenských Břežan Lucie Fiury, které se ochranné pásmo týká, ČTK řekla, že připomínky k vytvoření hlukového pásma dávala obec už před třemi lety a za tu dobu nepřišlo jejich vypořádání. S dokumentem o vyhlášení pásma se nyní starostka seznamuje. Podle ní právní zástupce iniciativy Stop letišti Vodochody připravuje způsob, jak se bránit. „Další kroky určitě budou," uvedla Fiury.

„To letiště teď bylo v podstatě uzákoněno po mnoha desetiletích, co tady existuje," poznamenal  Mravinec. Zdůraznil, že ze zákonného hlediska je vše v pořádku a nelze projektu bránit.

SDÍLET
sinfin.digital