Po stopách pádu impéria mělnického podnikatele, který se potkal s Babišem

Zpravodajský portál Seznam.cz v dubnu informoval, že mělnický podnikatel Milan Sládeček spáchal sebevraždu kvůli dluhům, které mu vznikly v souvislosti s prodejem firmy Agrofertu Andreje Babiše. INFO.CZ se tehdy začalo případem zabývat a celkový obrázek je mnohem složitější, než se mohlo z prvních reportáží zdát.

Před nedávnem se na realitním portálu Sreality objevil na prodej mělnický Hotel U Rytíře, který je v podstatě symbolem úpadku někdejšího impéria místního podnikatele. Během své největší slávy v něm bydleli například královsky placení hokejisté mělnického klubu (HC 99 TL Mělník), který jednu sezónu hrál dokonce druhou nejvyšší soutěž a následně zkrachoval. Když se Milan Sládeček rozhodl, že by chtěl, aby před jeho hotelem a restaurací mohla parkovat auta, radnice nelenila a místa v pěší zóně vyhradila.

„Ve své době tady mohl prosadit prakticky cokoliv. Není tajemstvím, že čile obchodoval i s nemovitostmi. Často pronajímal byty sociálně slabším rodinám, které dostávaly dávky na bydlení,“ říká bývalý mělnický radní, který si nepřeje být jmenován. Problémy začaly poměrně brzy, konkrétně již v roce 2002, tedy ještě podstatně dříve, než do hry vstoupil Babišův Agrofert. V tomto roce skončila v likvidaci tehdejší Sládečkova firma VSV Hausner, která v minulosti zprivatizovala velký Masokombinát Mladá Boleslav. Důvodem byl nedostatek majetku a firma zmizela z obchodního rejstříku. Část majetku ovšem mělnický podnikatel a jeho společník stačily vyvést na Masokombinát Kosmonosy, který ovšem zanedlouho také zaniknul.

Je to policejní provokace, tvrdí Zeman o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

To je klíčové pro pochopení dalšího vývoje tehdy již oslabeného impéria muže, který měl v jednu chvíli bezpochyby našlápnuto k tomu, aby patřil k největším „uzenářům“ v Česku. Na scénu ovšem vstupuje Sládečkova firma U Rytířů, která se víceméně živila dovozem masa z Německa. Jedním z jejích dodavatelů byla i německá společnost Emil Farber GmbH., která je podle obchodního rejstříku jedním z největších věřitelů zkrachovalé společnosti. Sládeček jí totiž nezaplatil za dodávky v hodnotě přes pět milionů korun. Peníze Němci ale nejspíš nikdy neuvidí, a tak podali na Sládečka trestní oznámení. Nyní již naprosto bezpředmětné.

Němci ovšem nejsou jediní, kdo na obchodech s mělnickým podnikatelem prodělá nemalé peníze. Na scénu vstupuje v roce 2010 kyperská společnost Romneya Limited, za níž podle Seznamu stojí Agrofert. To je velmi pravděpodobné, protože ve firmě figuruje advokátka Knapová, která se objevuje i u dalších transakcí Agrofertu. Stačí se podívat i do obchodního rejstříku, v němž je Agrofert největším věřitelem, ale zdaleka ne jediným. Předpokládejme tedy, že Romneya je skutečně Agrofert.

Zeman by měl používat invalidní vozík, jeho noha je neléčitelná, alkoholik není, říká Ringo Čech

Romneya právě v roce 2010 kupuje Sládečkovu společnost u Rytířů za 45 milionů korun (všechna data je možné dohledat v obchodním rejstříku). Z následujícího vývoje lze ovšem předpokládat, že zástupci Agrofertu si neudělali dostatečně pečlivé due diligence, tedy hloubkovou kontrolu účetnictví, nebo před nimi Sládeček něco zatajil. Každopádně o dva roky později se Romneya dohodla s manželi Sládečkovými na narovnání, což znamenalo že novému majiteli musí vrátit celkem 30 milionů, přičemž kupní cena činila 45 milionů korun. Devět milionů tehdy Romneya Sládečkovi ještě nezaplatila, tak mu zbývalo vrátit 21 milionů korun do roku 2018. I tak mu ovšem z prodejní ceny zůstalo ještě 15 milionů korun, přičemž Agrofert odepsal z této investice podstatně vyšší částky, o tom ovšem níže v textu.

Obchodní rejstřík ovšem nabízí i další zajímavý pohled. Dcera mělnického podnikatele Tereza Sládečková měla ve firmě U Rytířů čtvrtinový podíl, který prodala vlastní matce za 125.000 korun. Proč se tak stalo se pravděpodobně nikdy nedozvíme, ale Terezu Sládečkovou to každopádně do budoucna zbavilo jakýchkoliv problémů spojených s prodejem.

Zeman Babiše jmenuje premiérem, i když ho policie obviní. O vině rozhoduje soud, vzkazuje přes Ovčáčka

Sládečkovi tvrdí, že propad ceny společnosti U Rytířů nastal kvůli tomu, že firma dodávala maso obchodnímu řetězci Tesco, což bylo pro Agrofert zajímavé. Tesco podle nich maso od Agrofertu, ale nechtělo a cena firmy šla dolů. Proti stojí ovšem výpověď bývalé účetní firmy, kterou podala na policii, že účetnictví bylo zfalšované. Netušíme ovšem proč, jak a zda jej nezfalšovala sama.

Sládeček každopádně krátce po prodeji se svojí dcerou založil společnost Loganton, v jejíchž skladech byl loni v prosinci nalezen mrtvý, přičemž Loganton, která také obchodovala s masem, se ocitla v exekuci. Z pohledu do insolvenčního a obchodního rejstříku je zřejmé, že Sládeček měl obrovské dluhy, přičemž Agrofert není zdaleka jediným věřitelem.

Podle obchodního rejstříku U Rytířů dluží desítkám subjektů. V konkurzu bylo přihlášení rovněž několik desítek pohledávek, které dosahují minimálně sto milionů korun, zhruba 66 milionů korun jde za Agrofertem. Sám Sládeček jako fyzická osoba dlužil téměř 37 milionů korun, z toho asi 25 milionů korun Agrofertu, konkrétně Kosteleckým uzeninám. Celkově tedy Sládeček dlužil Agrofertu 91 milionů korun, další desítky milionů dlužil i dalším firmám. Celkově jde o dluhy hodně přesahující 100 milionů korun. Pokud tedy tyto veřejně dostupná fakta o něčem vypovídají, pak o tom, že potravinářství není jednoduchý byznys. Sládečkovo impérium se zjevně stalo obětí série špatných rozhodnutí.

SDÍLET
sinfin.digital