Pražský dopravní podnik letos investuje 6,6 miliardy. Několik stanic metra čeká rekonstrukce

ČTK, pjn

27. 01. 2017 • 14:15

Pražský dopravní podnik (DPP) letos investuje do MHD 6,6 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako v minulých letech. Novinářům to řekli primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD) a zástupci DPP. Peníze budou investovány v rámci 481 projektů do obnovy vozového parku, opravy stanic metra, bezpečnosti v metru nebo opravy tramvajových tratí. 

DPP investuje vyhrazené peníze do 305 už započatých projektů, dalších 176 zahájí letos. Výše investic se pak skládá z 4,5 miliardy z odpisů, zbytek tvoří takzvaný přiměřený zisk, tedy finance, které dostává DPP od města.

"Největší sumy jdou do obnovy vozového parku," řekl investiční ředitel DPP Jan Blecha. Podnik letos a v příštím roce například odebere od Škody Transportation 54 tramvajích Škoda 15T ForCity z celkového počtu 250 nasmlouvaných kusů. V rámci autobusové dopravy má podnik vypsány tendry na tři vlny dodávek nových vozů. "Dokončuje se soutěž na první dvě. Rád bych, aby se v budoucnu obnova zrychlila a ze současného průměrného stáří devět let jsme se dostali na ideální úroveň 7,5 roku stáří autobusů," řekl Dolínek.

Kromě nákupu vozů chce podnik investovat do rozvoje tramvajových tratí a jejich obnovy. Rekonstrukce čeká například trať od michelské Plynárny na Spořilov. Opravit by se měly také vozovny. V případě vozovny Hloubětín má podnik vybraného projektanta a nyní se zpracovává projekt. Kompletní revitalizace by měla stát několik stovek milionů.

V metru již začala rekonstrukce stanice metra B Jinonice, která bude uzavřena do srpna. Souběžně s tím chystá DPP opravu stanic metra A Skalka, Dejvická a Muzeum. "Každý rok by se měly rekonstruovat dvě stanice. Samozřejmě bude záležet na okolnostech," řekl Blecha. Opravovat by se měla také stanice Českomoravská. "Řešíme majetkoprávní vztahy. Když to dobře dopadne a developer přistoupí na naše požadavky, letos by se mohlo začít pracovat na revitalizaci stanice a jejího okolí," řekl generální ředitel DPP Martin Gillar.

V metru mají být rovněž rozšířeny bezbariérové vstupy. Připravována je úprava stanice Palmovka, která má začít letos. Na přelomu let 2017 a 2018 začne úprava na Karlově náměstí a Opatově. "V plánu jsou dále stanice Jiřího z Poděbrad a Flora. Průběžně prověřujeme možnosti u dalších stanic," řekl Blecha.

DPP chystá také investice do zabezpečovacího zařízení na trase metra B, další peníze půjdou do protichemického varovného systému, obnovy kamer, evakuačního rozhlasu nebo protipožární signalizace. "To jsou všechno věci, které je třeba obnovovat, navíc je třeba reagovat i na změny v oblasti technologií a na jejich rozvoj," dodal Blecha.

V celkové částce jsou zahrnuty také drobné investice jako nákup nových automatů na jízdenky nebo terminály pro platby kartou v tramvaji a rovněž investice do běžné údržby.

DPP je největší městskou firmou a zaměstnává přes 10 000 lidí. Jeho provoz město dotuje zhruba 12 miliardami ročně.

SDÍLET