Vytisknout si jídlo na 3D tiskárně. Navrhnout vlastní letadlo. Projet se největším výtahem světa. Proletět se virtuálně městem budoucnosti. Porozumět řeči rostlin. Prohlédnout si pavilon, který mění tvar i barvy. To a mnohem víc mohli zakusit návštěvníci Světové výstavy Expo 2020.
Bombastická rozlučková show zítra zakončí půlroční světovou výstavu Expo 2020 v Dubaji. Už v době příprav se o ní mluvilo jako o přelomové. Spojené arabské emiráty pořádaly tak velkou mezinárodní akci jako historicky vůbec první země Blízkého východu a Afriky.
S ohledem na atmosféru regionu patřilo k přelomovým rysům výstavy i to, že se na její organizaci včetně nejvyššího vedení podílely ve velkém měřítku ženy nebo že byl poprvé na podobnou akci do arabské země pozván Izrael, který zde postavil vlastní velký pavilon. A organizátoři původně doufali, že Expo 2020 přepíše historii i rekordním počtem návštěvníků, protože je Dubaj jako tradiční dopravní křižovatka s ideální polohou mezi Evropou, Asií a Afrikou dobře dostupná pro hosty z různých koutů světa.
Ve stínu covidu, olympiády i války na Ukrajině
Osud to ale pořadatelům pořádně ztížil. Kvůli pandemii koronaviru musela být výstava o rok odložena, takže začala až 1. října 2021. Organizátoři tlumili původní očekávání a nakonec odhadovali, že by za šest měsíců mohlo výstavu navštívit přes 25 milionů lidí.
Konečné číslo ale bude zřejmě ještě o něco nižší. V zimě totiž proudy návštěvníků prořídly kvůli nové vlně pandemie, která znovu omezila cestovní ruch. Navíc se kvůli posunu termínu Expo krylo se zimní olympiádou v Pekingu, která ho v médiích zastínila. A sotva olympijské hry skončily, vypukla válka na Ukrajině.
Expu tedy vnější okolnosti nepřály, samotná akce ale vysoká očekávání naplnila. V Dubaji vystavovalo 192 zemí. V areálu vyrostly na celkové ploše 438 hektarů dvě stovky pavilonů. A téma moderních technologií ve službách udržitelnosti a mobility se trefilo do současných trendů v byznysu. Motto výstavy znělo „Connecting Minds, Creating the Future“. Pro představení technologií budoucnosti byla právě Dubaj ideální kulisou – nejen díky své futuristické architektuře, ale také vzhledem k ohlášené ambici stát se „nejchytřejším městem světa“.
S proměnou vzduchu ve vodu získali Češi stříbro
České technologie se v konkurenci národů rozhodně neztratily a patřily k vrcholům Expa. Tou nejdiskutovanější se stal podle očekávání systém S.A.W.E.R., který byl instalován v českém pavilonu a tam získával vodu ze vzduchu. Nahrávalo tomu, že Dubaj stojí na břehu moře, takže vlhkost ve vzduchu je tam o něco vyšší než ve vyloženě vyprahlých vnitrozemských částech Emirátů. Získanou vodou byla rovnou zavlažována zahrada u českého pavilonu, což mělo demonstrovat, jak lze pomocí tohoto systému proměnit poušť v oázu. Navíc to korespondovalo s mottem národního pavilonu, které znělo „České jaro“.
Technologii, která vzbudila v pouštní zemi pochopitelně mimořádnou pozornost, vyvinuli odborníci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT. K projektu se pak připojila i inovační firma EuroClean. „Myšlenka přípravy vody ze vzdušné vlhkosti, to byl nápad komisaře české účasti Jiřího Františka Potužníka. Obrátil se s ním na ČVUT, tam zjistili, že je to zajímavé, a vyrobili prototyp. Ten otestovali v poušti Sweihan na východ od Dubaje, kde se potvrdilo, že je tato technologie funkční a životaschopná a mohla by fungovat i ekonomicky. My jsme se připojili až ve chvíli, kdy se to vše chystalo na Expo,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK majitel společnosti EuroClean Jaromír Šnajdr.
Zpočátku byl ale problém, že získaná tekutina chutnala jen jako destilovaná voda. Češi chtěli docílit toho, aby se návštěvníci mohli vody z pouštního vzduchu sami napít a také jim dobře zachutnala. Tvůrci se proto rozhodli získanou tekutinu obohatit. „Představa, že by si návštěvníci Expa mohli vyzkoušet, jak chutná voda ze vzduchu, byla opravdu lákavá. Proto jsme vyvinuli zařízení WatiMin, které dávkuje do vyčištěné a odfiltrované vody pomocí čerpadel směsi různých minerálů, které tam chceme mít,“ vysvětluje Jaromír Šnajdr.
Systém S.A.W.E.R. se tak zařadil k nejpozoruhodnějším počinům na Expu. Odborná porota prestižního časopisu Exhibitor ho nakonec vyhlásila za druhou nejlepší technologii výstavy. První místo obsadila 360stupňová kruhová projekce v centrálním amfiteátru Al Wasl, což byl projekt samotných pořádajících Spojených arabských emirátů.
Protože se český systém na destilaci vlhkosti osvědčil, otevřela se před ním další budoucnost, a to i v komerčním využití. „Na Expu příběh S.A.W.E.R. nekončí – o výrobní licenci se uchází několik firem a pokračuje i další vývoj včetně mezinárodní spolupráce s univerzitou Rochester Institute of Technology Dubai,“ informoval Jakub Dytrich z ČVUT.
• Co je český „překladač řeči rostlin" ?
• Z čeho byl sestaven pavilon, který měnil barvu i tvar?
• Kde se chystá další Světová výstava Expo 2025?