Proč byste se měli zajímat o nového vlastníka TV Nova?

Americký telekomunikační gigant AT&T koupí mediálního obra Time Warner. Největší česká televize tak změní vlastníka. Transakce za dva biliony korun by mohla změnit vaše životy.

Některé částky jsou tak absurdní, že nevyvolávají zájem lidí, protože si pod nimi nedokážou nic představit. Spojení amerických AT&T a Time Warner je ovšem jiný případ. Oznámená částka je rovněž absurdní, ale změnu pravděpodobně pocítíte ve svém obýváku. Máte rádi seriál Hra o trůny? Pokud ano, tak vězte, že HBO, která jej vysílá a produkuje, vlastní právě Time Warner. Máte rádi filmová zpracování superhrdinů? Tak ty má taky. AT&T je pro změnu největší americký telekomunikační operátor. Dokážete si představit, že se na všechny zmíněné filmy či televize budou moci dívat je její zákazníci? Je to klidně možné a je to také důvod, proč celý obchod vyvolává obavy.

 „Existují spekulace, že spojení AT&T a Time Warner přiměje další společnosti, aby se také spojily. Nové vzniklá megakorporace je pak nebude moci obejít tak snadno,“ píše reportér respektovaného webu Mashable Jason Abbruzesse. Podle něj podobná spojení vyvolávají neklid i nejvýše postavených představitelů států. Kandidát na prezidenta USA Donald Trump označil plánované spojení za „ničení demokracie“.

Lepší, než se čekalo

Time Warner dnes zveřejnil hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Zisk na akcii výrazně překonal očekávání analytiků. Firma utržila 7,17 miliardy dolarů, přičemž trhy počítaly s necelými sedmi miliardami dolarů. Za lepším výsledkem stojí především růst tržeb HBO a úspěšný film Suicide Squad.

Proč je důležitá internetová neutralita?

Ve světle posledního dění se ukazuje, proč je extrémně důležité téma internetové neutrality, diskutované především v odborných kruzích. Pokud budeme trvat na prosazení internetové neutrality, bude to znamenat, že operátoři a poskytovatelé internetu nebudou moci na síti zacházet s daty podle toho, odkud pochází nebo co obsahují. Přísnější pravidla pro operátory loni například schválili právě v USA, k velké nevoli některých velkých firem.

Pokud by tomu tak nebylo, znamenalo by to, že pokud se budete chtít dívat na Hru o trůny, budete muset mít internetovou přípojku od AT&T. Něco podobného si lze v současnosti těžko představit, ale zase tak nereálné to není. Nemusí přitom jít přímo o omezování dat od jiných operátorů. Stačí využít takzvaného „nulového ratingu“.

Nové zaklínadlo. Nulový rating

Nulový rating znamená, že operátor vám nebude účtovat data, která spotřebujete při sledování jeho obsahu. Můžete si tak ve svém počítači, telefonu či tabletu pustit nejnovější díl Hry o trůny či zápas NBA bez obav, že spotřebujete obrovské množství dat. Vzhledem k tomu, že po spojení s Time Warner bude AT&T vlastnit bezprecedentní množství obsahu, regulátoři mají obavy, že tak bude disponovat značnou výhodou proti svým konkurentům.

Co všechno Time Warner vlastní?

HBO – Největší poklad mediální korporace. Prémiové televizní stanice se staly během posledních let synonymem kvality. Produkují seriály Hra o trůny, Westwood či Girls. V Česku stojí za produkcí oceňovaného Hořícího keře či nejnovějšího televizního seriálu Pustina, který rovněž získal velmi příznivé kritiky. HBO spolupracuje mimo jiné i s dalšími úspěšnými médii, jakým je například Vice.

Basketbal – Time Warner vlastní prostřednictvím společnosti Turner práva na nejlepší basketbalovou ligu světa – americkou NBA. Vlastní i práva k nižším americkým basketbalovým soutěžím, které jsou rovněž vysoce sledované.

DC Comics – Do skupiny Time Warner patří filmové studio Warner Bros., které mimo jiné produkuje mimo jiné filmy o komiksových superhrdinech sdružených pod značkou DC Comics. Možná to není tak dobrá značka jako Marvel, ale pořád je to jedna z nejlepších filmových značek v historii.

CNN – Možná nejznámější zpravodajskou stanici světa netřeba dlouze. Její sledovanost sice poklesla, ale mezitím vybudovala i velmi silnou značku ze svého zpravodajského webu.

Hulu – Time Warner poměrně nedávno koupil desetiprocentní podíl ve videoslužbě Hulu, která je největším konkurentem velmi úspěšného Netflixu, jenž působí i v Česku.

Děti – Time Warner má hned několik dětských televizních stanic, mezi nimi kraluje především Cartoon Network.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital