Skupina Nordic prodává svoji eHealth divizi. Výnos může dosáhnout několika stovek milionů korun

Investiční skupina Nordic Investors podnikla první kroky k prodeji své eHealth divize prostřednictvím společnosti Nordic eHealth Holding, která vlastní a provozuje informační systém Zdravel. Vyplývá to alespoň z dokumentu, jehož obsah má redakce INFO.CZ k dispozici.

Vlastník Zdravelu, investiční skupina Nordic Investors (NIG), jejímž většinovým vlastníkem je investor Tomáš Otruba, expanduje od svého založení v roce 2015 zejména v oblasti telekomunikací a realit. V roce 2016 koupila jako takzvané distress (problematické) aktivum 95procentní podíl ve společnosti SPED (Společnost pro eHealth databáze) a vystavěla na troskách bývalého IZIPu systém Zdravel. V roce 2017 Nordic Investors kapitálově vstoupila do společnosti Provisio, která vyvíjela analytické nástroje pro zdravotnictví a hned v následujícím roce byla celá firma začleněna do Zdravelu.

Výhradním finančním poradcem při uvažovaném prodeji Zdravelu má být poradenská společnost Deloitte. Podle informací INFO.CZ právě ona předložila nabídku prodeje Zdravelu předem vybraným zájemcům. „K jakýmkoli spekulacím o nákupech nebo prodejích se naše investiční skupina nevyjadřuje,“ uvedl ředitel vnějších vztahů skupiny Nordic Investors David Voska.

„A vás, sakra, zvolil kdo?“ Američtí senátoři znovu grilovali Zuckerberga a spol.

Podle zdrojů obeznámených s přípravou prodeje si Nordic Investors slibuje výnos ve výši stovek milionů korun, které pak chce obratem investovat do telekomunikací, tedy odvětví, kde se skupina hodně angažuje. Ostatně její dceřiná firma Nordic Telecom je širší veřejnosti známá jako dlouhodobý zájemce o pozici čtvrtého mobilního operátora v Česku.

Zdá se tedy, že skupina Nordic Investors se zbavuje Zdravelu zejména proto, aby mohla expandovat v telekomunikačním byznysu. Za pouhé čtyři roky se Otrubovi podařilo vybudovat zcela nového telekomunikačního operátora Nordic Telecom se zákaznickou bází více než 110 tisíc lidí. Je proto logické, že skupina potřebuje další kapitál pro rozvoj své klíčové telekomunikační investice. Operátor je už nyní pátým největším poskytovatelem fixního internetu v Česku.

Google chystá agresivní kampaň proti evropským politikům, odhalil deník Financial Times

Prodeji Zdravelu nahrává i pandemie koronaviru. Telemedicína, jejíž nástroje Zdravel nabízí, zažívá letos boom – lidé se díky ní mohou vyhnout zbytné návštěvě zdravotnických zařízení. Odhaduje se, že v Česku je skoro dvakrát vyšší počet návštěv u lékaře, než je běžné v Evropě. Možná tedy prodávající strana cítí vhodnou příležitost, jak firmu s výrazným zhodnocením prodat. Podle serveru Modern Healthcare dosahoval globální trh s telemedicínou loni hodnoty 38,3 miliardy dolarů. Podle prognózy ale čeká tento segment raketový rozvoj. Do roku 2025 by se měla tato hodnota vyšplhat na úroveň přes 130 miliard dolarů.

Důležitým aktivem Zdravelu je platforma elektronických zdravotních záznamů s více než 2 miliony získaných pacientských souhlasů a 260 miliony zdravotních záznamů. Disponuje i analytickými nástroji pro zpracování a bezpečné sdílení zdravotních záznamů mezi zdravotními profesionály. Zdravel je také chytrý software, který dokáže analyzovat nestrukturovaný lékařský text a identifikovat ve zdravotních kartách až milionů pacientů, že konkrétní člověk má zvýšenou pravděpodobnost cukrovky nebo rakoviny.

SDÍLET
sinfin.digital